3 aspekty, na które należy zwrócić uwagę wybierając buty dla dzieci

3 aspekty, na które należy zwrócić uwagę wybierając buty dla dzieci

Wybór butów dziecięcych nie jest prostą sprawą. Stopy dziecka cały czas podlegają kształtowaniu, wobec czego odpowiedni dobór obuwia jest w tym przypadku kluczowy. Przy zakupach należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. W poniższym artykule wymienimy trzy naszym zdaniem najważniejsze.

Buty dla dzieci – dopasowanie do etapu rozwoju malucha

Najważniejsze w odpowiednim doborze butów jest dopasowanie ich do etapu rozwoju dziecka. Każdy okres charakteryzuje się czymś innym i będzie wymagał dopasowania indywidualnego rodzaju obuwia. Inne buty zostaną użyte w przypadku raczkujących niemowlaków, inne podczas stawiania pierwszych kroków, a jeszcze inne przy bieganiu i skakaniu.

Dzieci raczkujące i próbujące samodzielnie stawać pierwsze kroki na ogół powinny chodzić boso. W ich przypadku stosowane jest obuwie ochronne, nieprzeszkadzające w naturalnym rozwoju stóp. Podobny typ obuwia stosuje się w przypadku pierwszych miesięcy chodzenia. Dla dzieci, które już swobodnie chodzą należy wybrać modele elastyczne, z płaską podeszwą, które są lekkie i oddychające.

Buty dla dzieci – dopasowanie do rodzaju stóp dziecka

Należy wiedzieć, że rozróżniamy kilka rodzajów dziecięcych stóp. Stopy szczupłe i wąskie charakteryzują się lekko wystającą kostką i brakiem zagłębień przy kostkach palców. Stopy normalne cechuje mała ilość tłuszczu, a także brak wgłębień przy palcach. Stopy pulchne i szerokie odznaczają się większą ilością tłuszczu, okrągłością i wybrzuszeniami.

Bez względu na rodzaj stopy w przypadku dzieci zaleca się kupowanie butów na rzepy. Pozwalają one na swobodne dostosowanie do szerokości stopy. Istotnym jest zwrócić uwagę na to czy stopa jest wysoka, czy płaska. W przypadku pierwszego rodzaju znakomicie sprawdzą się buty z wysokim podbiciem, a w przypadku drugiego z niskim. Szeroką ofertę butów znaleźć można sprawdzając w wyszukiwarce hasło Bobux buty.

Buty dla dzieci – jak dobrać rozmiar?

W tym celu należy zmierzyć długość stopy. Najlepiej jest robić to po południu, ponieważ wtedy stopy są nieco większe niż rano. Można zrobić to na dwa sposoby – za pomocą obrysu lub za pomocą sznurka. W obydwu przypadkach należy zmierzyć odległość pomiędzy piętą a czubkiem największego palca. Zawsze warto mierzyć obie stopy, gdyż mogą one różnić się długością.

Przy wyborze obuwia należy porównać pomiary stóp z rozmiarówką oferowaną przez producenta. Ze względu na szybkie rośnięcie dziecka zawsze warto zainwestować w obuwie nieco większe, które uwzględni te zmiany. Dziecięca stopa może rosnąć nawet do 1 cm na rok.

Podobne artykuły

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Kto jest rodzicem kilkulatka, ten wie jaką tragedią potrafi być dla takiego malucha przegrana. Złość, tupanie nóżkami, obrażanie się na innych uczestników zabawy, płacz i rozgoryczenie, a nawet niechęć do wspólnych zabaw i gier opartych na rywalizacji z obawy przed przegraną. Małe dzieci dopiero uczą się rozpoznawać i przeżywać swoje emocje, a uczucie porażki jest […]

Wybrzeże Jońskie z dziećmi

Wybrzeże Jońskie w Albanii na wakacje z dziećmi? Dlaczego nie!

Wybrzeże Jońskie w Albanii to jeden z najlepszych kierunków turystycznych, który możecie wybrać na niezapomnianą wycieczkę wakacyjną z dziećmi. Co przemawia za tym kierunkiem oraz gdzie powinniście się udać? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule. Wybrzeże Jońskie – odkryjcie tajemniczą Albanię! Albania nie jest może tak popularnym regionem, jak Hiszpania czy też Włochy, ale również ma […]