3 aspekty, na które należy zwrócić uwagę wybierając buty dla dzieci

3 aspekty, na które należy zwrócić uwagę wybierając buty dla dzieci

Wybór butów dziecięcych nie jest prostą sprawą. Stopy dziecka cały czas podlegają kształtowaniu, wobec czego odpowiedni dobór obuwia jest w tym przypadku kluczowy. Przy zakupach należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. W poniższym artykule wymienimy trzy naszym zdaniem najważniejsze.

Buty dla dzieci – dopasowanie do etapu rozwoju malucha

Najważniejsze w odpowiednim doborze butów jest dopasowanie ich do etapu rozwoju dziecka. Każdy okres charakteryzuje się czymś innym i będzie wymagał dopasowania indywidualnego rodzaju obuwia. Inne buty zostaną użyte w przypadku raczkujących niemowlaków, inne podczas stawiania pierwszych kroków, a jeszcze inne przy bieganiu i skakaniu.

Dzieci raczkujące i próbujące samodzielnie stawać pierwsze kroki na ogół powinny chodzić boso. W ich przypadku stosowane jest obuwie ochronne, nieprzeszkadzające w naturalnym rozwoju stóp. Podobny typ obuwia stosuje się w przypadku pierwszych miesięcy chodzenia. Dla dzieci, które już swobodnie chodzą należy wybrać modele elastyczne, z płaską podeszwą, które są lekkie i oddychające.

Buty dla dzieci – dopasowanie do rodzaju stóp dziecka

Należy wiedzieć, że rozróżniamy kilka rodzajów dziecięcych stóp. Stopy szczupłe i wąskie charakteryzują się lekko wystającą kostką i brakiem zagłębień przy kostkach palców. Stopy normalne cechuje mała ilość tłuszczu, a także brak wgłębień przy palcach. Stopy pulchne i szerokie odznaczają się większą ilością tłuszczu, okrągłością i wybrzuszeniami.

Bez względu na rodzaj stopy w przypadku dzieci zaleca się kupowanie butów na rzepy. Pozwalają one na swobodne dostosowanie do szerokości stopy. Istotnym jest zwrócić uwagę na to czy stopa jest wysoka, czy płaska. W przypadku pierwszego rodzaju znakomicie sprawdzą się buty z wysokim podbiciem, a w przypadku drugiego z niskim. Szeroką ofertę butów znaleźć można sprawdzając w wyszukiwarce hasło Bobux buty.

Buty dla dzieci – jak dobrać rozmiar?

W tym celu należy zmierzyć długość stopy. Najlepiej jest robić to po południu, ponieważ wtedy stopy są nieco większe niż rano. Można zrobić to na dwa sposoby – za pomocą obrysu lub za pomocą sznurka. W obydwu przypadkach należy zmierzyć odległość pomiędzy piętą a czubkiem największego palca. Zawsze warto mierzyć obie stopy, gdyż mogą one różnić się długością.

Przy wyborze obuwia należy porównać pomiary stóp z rozmiarówką oferowaną przez producenta. Ze względu na szybkie rośnięcie dziecka zawsze warto zainwestować w obuwie nieco większe, które uwzględni te zmiany. Dziecięca stopa może rosnąć nawet do 1 cm na rok.

Podobne artykuły

Jaki prezent na Dzień Dziecka wybrać?

Dzień Dziecka to z pewnością jedno z bardziej uroczystych świąt w ciągu całego roku. Nasze pociechy czekają na ten dzień z niecierpliwością, gdyż doskonale zdają sobie sprawę z tego, że to właśnie w tym dniu mogą liczyć na znacznie większe pobłażanie. Rodzice z całą pewnością nie będą im kazać ścielić łóżka, czy sprzątać pokoju. Dzieci […]

Dobry fotelik samochodowy - czyli jaki

Dobry fotelik samochodowy – czyli jaki?

Wybór fotelika samochodowego to bardzo ważna sprawa, ponieważ odpowiada on za bezpieczeństwo naszego dziecka podczas jazdy. Oprócz tego powinien być on wygodny i komfortowy dla malucha. Jakie cechy posiada dobrej jakości fotelik samochodowy? Podpowiadamy. Spis treściDobry fotelik samochodowy to przede wszystkim bezpieczeństwoWysoki komfort cechą dobrego fotelika samochodowegoCzym charakteryzuje się dobry fotelik samochodowy? Dobry fotelik samochodowy […]