Zabawy z dziećmi – wspólne zajęcie dla dzieci i rodziców

Każde dziecko potrzebuje zabawy i przede wszystkim ruchu. Jednak rodzice po większej części dnia spędzonej w pracy, niekiedy nie mają ochoty na takie spędzanie czasu. Tymczasem takie kwestie są niezwykle ważne w życiu dziecka. Dzięki wspólnym zabawom z rodzicami dziecko nawiązuje z nimi bliższą relację oraz lepiej się rozwija.

Wspólne zabawy w domu – dlaczego są tak ważne?

By dobrze się bawić z naszą pociechą, nie musimy wymyślać skomplikowanych zabaw i wizyt na specjalnych placach. Taką zabawę możemy bez problemu zorganizować w naszych czterech ścianach. Dom to dla dziecka prawdziwa ostoja. To miejsce, w którym czuje się ono bezpieczne, kochane i ważne. Dlatego wspólne zabawy w tym właśnie środowisku sprawiają, iż dziecko jest jeszcze bardziej spojone z ogniskiem domowym i wykształca w sobie silne poczucie, że przynależy wyraźnie do tego właśnie miejsca. Każde dziecko podobnie jak i dorośli, kolekcjonuje wspomnienia. Pierwsze zabawy z rodzicami sprawiają, że dziecko kojarzy dom z miejscem, w którym było beztroskie i bezgranicznie szczęśliwe. To właśnie te pierwsze doświadczenia sprawiają, iż dziecko postrzega swoich rodziców jako osoby będące gwarantem miłości, świetnie spędzonego czasu, poświęconej uwagi.

Śmieszne zabawy dla dzieci i rodziców

A w co można się ze swoim dzieckiem bawić? Tak naprawdę ile osób, tyle też pomysłów na takie wspólne zabawy. Dużo radości i śmiechu mogą zagwarantować zabawy, podczas których trzeba się za kogoś przebrać. Przykładowo za księżniczki i księcia, odgrywając wspólnie scenki. Takie przebieranki mogą dotyczyć oczywiście różnych, przykładowo ulubionych postaci dziecka. Dzieci uwielbiają się bowiem przebierać, daje im to mnóstwo radości. Śmieszną zabawą zawsze są również kalambury. Oczywiście powinny być one dostosowane pod względem haseł do dziecka, by odczuwało ono radość po odgadnięciu niektórych z nich. Rodzic może pod tym względem wykazać się ogromną kreatywnością. Takie kalambury dla całej rodziny można bowiem stworzyć nawet samodzielnie. Wystarczą do tego kartki, odrobina wyobraźni i oczywiście jakaś większa tablica.

Pomysły na kreatywne zabawy dla dzieci

Śmiech i radość w życiu dziecka są niezwykle ważne. Każdemu rodzicowi zależy jednak również i na tym, by zapewnić dziecku zabawy kreatywne. Dzieci również bardzo je lubią, ponieważ dzięki nim mogą osiągać swoje pierwsze małe sukcesy. Jeśli chcemy naszemu dziecku zagwarantować kreatywną zabawę, wówczas możemy zakupić klocki. Jednak najlepiej by nie powstawał z nich konkretnych kształt, tylko by dawały one wiele możliwości pod względem konstrukcyjnym. Klocki pozwalają dziecku na rozwijanie wyobraźni, ale również i na kształtowanie swojej kreatywności. To bowiem w umyśle dziecka rodzi się pomysł, a jego ręce dokonują realizacji. Kreatywną zabawą może być również wykonywanie różnych kolaży przez dzieci, wyklejanek. Wówczas mogą one całkowicie popuścić swoje wodze fantazji i stworzyć to, co ich zdaniem jest interesujące. Takie wyklejanie czy też tworzenie obrazków z pewnych elementów, może odbywać się przy używaniu wycinanek, drobnych kamyków czy też kolorowego piasku. Pod tym względem wybór jest naprawdę ogromny.

Podobne artykuły

Zaburzenia sensoryczne u dzieci

Każdego dnia dziecko jest otoczone różnymi bodźcami. Sygnały i informacje napływają z różnych stron ze środowiska oraz z ciała. Pojawiające się bodźce może odbierać za pomocą zmysłów, takich jak: wzrok, słuch, dotyk, węch oraz smak. To właśnie dzięki zmysłom dziecko jest w stanie zrozumieć sens docierających bodźców, ma możliwość poznawać otaczający go świat, poznawać swoje […]

Jaki prezent na Dzień Dziecka wybrać?

Dzień Dziecka to z pewnością jedno z bardziej uroczystych świąt w ciągu całego roku. Nasze pociechy czekają na ten dzień z niecierpliwością, gdyż doskonale zdają sobie sprawę z tego, że to właśnie w tym dniu mogą liczyć na znacznie większe pobłażanie. Rodzice z całą pewnością nie będą im kazać ścielić łóżka, czy sprzątać pokoju. Dzieci […]