Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

nocnik

Nie ma właściwego sposobu, ani jednego odpowiedniego wieku do nauki korzystania z nocnika. Kiedy i jak pomóc dziecku w nauce korzystania z nocnika ? Wszystko zależy od naszych własnych przekonań i gotowości dziecka.

Kiedy zacząć uczyć dziecko siadania na nocnik?

Większość dzieci rozwija kontrolę nad jelitami i pęcherzem przez około 1,5 roku. Istnieje kilka oznak, po których można stwierdzić, że nasz maluch jest gotowy na pierwsze treningi nocnikowe. Wtedy można zacząć pierwsze próby sadzania dziecka na nocniczek. Ważne jest by uświadomić dziecko po co ma robić siku nie do pampersa, czy w majtki.

Jak poznać, że nasze dziecko jest już gotowe do siadania na nocnik:

  • jego pieluszka jest sucha rzez co najmniej 2-godziny;
  • jest zainteresowany tym, dlaczego np. starsze rodzeństwo idzie do toalety;
  • potrafi się ubrać i rozebrać;
  • gdy pokazuje, że chce, żeby mu zmienić zabrudzoną pieluszkę.

Naukę możesz rozpocząć również wcześniej. Twoje dziecko wcale nie musi wykazywać takich zachowań, żeby być w stanie nauczyć się nocnika. Wystarczy, że będziesz obserwować jego zachowania. Jako matka dobrze będziesz wiedzieć, kiedy jest dla niego najlepszy czas. Jeżeli zmieniliście miejsce zamieszkania, w toku są jakieś konflikty rodzinne lub urodziło się nowe dziecko przełóżcie naukę korzystania z nocnika. Dla dziecka takie sytuacje są tak samo stresowe, więc dodatkowy stres jakim jest wymaganie czegoś od niego – jest niepotrzebny.

nauka korzystania z nocnika

Nauka korzystania z nocnika

Pomocne może być myślenie o nocniczku, jako procesie, w którym zarówno Ty, jak i Twoje dziecko macie swoje „zadania” do wykonania. Kluczem jest znalezienie metody szkolenia w toalecie, która będzie odpowiednia dla twojej rodziny. Niezależnie od tego, jak to robisz, pamiętaj, że jest to proces uczenia się, który wymaga czasu i wielu niepowodzeń po drodze. Bycie cierpliwym to najlepszy sposób, aby wesprzeć dziecko, gdy się uczy. Pamiętaj, że dzieci o specjalnych potrzebach mogą uczyć się korzystać z nocnika dłużej. Będą potrzebowały wtedy więcej wsparcia z Twojej strony. Jeśli potrzebujesz pomocy w szkoleniu dziecka w toalecie, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub opiekunem społecznym. Małe dzieci starają się zdobyć kontrolę nad swoim światem. Używają swych rosnących umiejętności fizycznych, myślowych i językowych, aby zyskać władzę nad sobą, ciałem i otoczeniem. Wtedy naturalne i zdrowe pragnienie kontroli może prowadzić do walki o władzę, ponieważ dzieci szybko dowiadują się, że jednym ze sposobów, aby czuć się odpowiedzialnym, jest odmawianie robienia wszystkiego, co im każe rodzic. Jeżeli dziecko widzi, że rodzicowi bardzo zależy na tym, aby nauczył się korzystać z nocnika, specjalnie odmawia i robi na złość. To naturalne, dlatego ważne jest, aby podchodzić do treningu toaletowego rzeczowo i bez emocji. Pomyśl o tym, jako o kolejnej umiejętności, którą pomagasz dziecku w nauce. Bardzo ważne jest również, aby nie zmuszać dziecka do korzystania z nocnika, ponieważ może to powodować intensywne „walki o władzę”. Te próby kontroli czasami prowadzą do tego, że dzieci próbując odzyskać władzę nad swoim ciałem, wstrzymują swoje potrzeby. Może to powodować problemy fizyczne, takie jak zaparcia. Więc jeśli podczas nauki korzystania z nocnika zauważysz takie zachowania Twojego dziecka, odłóż to na jakiś czas i gdy zauważysz, że już jest gotowe – wróć do treningów.

Podobne artykuły

jak nauczyc dziecko chodzic

Jak nauczyć dziecko chodzić?

Chodzenie wydaje nam się intuicyjne i banalnie proste, jednak dla małego dziecka to ogromne wyzwanie szczególnie z uwagi na to, że przez kilka miesięcy znajdowało się jedynie w pozycji leżącej i ni musiało korzystać z mięśni nóżek. Dodatkowo kości maluszka rozwijają się stopniowo i potrzeba trochę czasu zanim staną się twarde. To kiedy Twoje dziecko […]

Dobry fotelik samochodowy - czyli jaki

Dobry fotelik samochodowy – czyli jaki?

Wybór fotelika samochodowego to bardzo ważna sprawa, ponieważ odpowiada on za bezpieczeństwo naszego dziecka podczas jazdy. Oprócz tego powinien być on wygodny i komfortowy dla malucha. Jakie cechy posiada dobrej jakości fotelik samochodowy? Podpowiadamy. Dobry fotelik samochodowy to przede wszystkim bezpieczeństwo Głównym zadaniem fotelika jest zapewnić małemu pasażerowi bezpieczeństwo jazdy. Przed dokonaniem zakupu obowiązkowo należy […]