Ćwiczenia dla kobiet w ciąży – jak pozostać w formie?

Dla wielu kobiet zmartwieniem są zmiany, jakie przechodzi ich ciało podczas ciąży. Przyrost masy ciała i cukrzyca ciążowa to tylko niektóre z nich. Pojawiają się też obawy – jak dam sobie radę podczas porodu? Czy będzie bardzo bolesny? Czy dziecko urodzi się zdrowe? Niektóre z nas w strachu przed uszkodzeniem płodu minimalizują swoją aktywność fizyczną. To błąd! Setki lat temu ciąża nie była przeciwwskazaniem do pracy fizycznej, a takie pracujące kobiety lepiej znosiły poród od dam z wyższych sfer, które mogły sobie pozwolić na oszczędzanie się podczas ciąży. O ile zdrowie na to pozwala i nie ma żadnych przeciwwskazań, warto utrzymać aktywność fizyczną w trakcie ciąży.

Czy ćwiczenie w trakcie ciąży jest bezpieczne dla dziecka?

Tak, pod warunkiem, że wasz lekarz potwierdzi iż możecie ćwiczyć w trakcie ciąży. Istnieje szereg przeciwwskazań dla zwiększonej aktywności fizycznej w trakcie ciąży, takich jak:

 • ciąża bliźniacza
 • wcześniejsze poronienia
 • nadciśnienie
 • cukrzyca
 • krwawienia
 • inne niepokojące objawy

Ćwiczenia powinny być indywidualnie dostosowane do waszej kondycji i predyspozycji. Unikajcie zbyt intensywnych treningów, ponieważ grożą one wywołaniem przedwczesnego porodu. Podczas takiego wysiłku mogą zostać pobudzone mięśnie gładkie macicy. Wyczerpujące ćwiczenia sprawiają też, że krew odpływa z macicy do mięśni, a to może prowadzić do niedotlenienia płodu. Ważne jest też zachowanie bezpieczeństwa. Nawet przy najbardziej niepozornych ćwiczeniach grozi nam upadek, jeśli stracimy równowagę.

Siłownia w ciąży? Zajęcia dla kobiet w ciąży

Na początek czego nie wolno robić na siłowni: podskakiwać, wykonywać ćwiczeń angażujących mięśnie brzucha oraz cardio i interwałów. Można ćwiczyć indywidualnie lub w grupie – wspólne zajęcia motywują do działania i są grupą wsparcia dla przyszłych mam. Wiele siłowni oferuje grupowe zajęcia dla kobiet w ciąży, także warto skorzystać z takiej oferty. Kobiety pragnące zadbać o kondycję w ciąży powinny się stosować do poniższych zasad podczas ćwiczeń:

 • Zawsze wykonywać rozgrzewkę, żeby powoli rozgrzać ciało
 • Pić dużo wody
 • Dostosować ćwiczenia do swoich możliwości i stanu
 • Skonsultować się z lekarzem i trenerem przed rozpoczęciem ćwiczeń
 • Natychmiast przerwać trening w momencie wystąpienia niepokojących objawów

Bezpieczne ćwiczenia dla kobiet w ciąży, które wykonasz w domu

Ćwiczenia dozwolone w ciąży nie wymagają specjalistycznego sprzętu, dlatego z powodzeniem można je wykonywać w domu. Do większości z nich wystarczy jedynie mata do ćwiczeń. Oto przykładowe ćwiczenia, które można włączyć do treningu podczas ciąży:

 • przysiady
 • wykroki (najlepiej opierając się o ścianę lub krzesło, żeby zminimalizować ryzyko upadku)
 • koci grzbiet
 • unoszenie nogi w leżeniu na boku
 • ćwiczenia mięśni Kegla

Warto wykonywać również ćwiczenia oddechowe, które dotlenią płód oraz ćwiczenia rozciągające i rozluźniające. Polepszają one przepływ krwi zmniejszając tym samym obrzęki.

Podobne artykuły

co dać na prezent młodej mamie

Prezent dla młodej mamy: Przewodnik po idealnych podarunkach

Wybór prezentu dla młodej mamy może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy chcemy sprawić jej radość i jednocześnie podarować coś praktycznego. W tym przewodniku przedstawimy różne propozycje prezentów, które z pewnością przypadną do gustu każdej świeżo upieczonej mamie. Znajdziesz tu pomysły na popularne, praktyczne, a także wyjątkowe prezenty, które zaskoczą i ucieszą młodą mamę. Dowiesz […]

Malowanie paznokci w ciąży: bezpieczeństwo, stylizacja i pielęgnacja

Wiele kobiet zastanawia się, czy malowanie paznokci w ciąży jest bezpieczne dla ich zdrowia oraz zdrowia rozwijającego się dziecka. Warto zatem przyjrzeć się temu zagadnieniu, aby móc świadomie podejmować decyzje dotyczące stylizacji i pielęgnacji paznokci w tym wyjątkowym okresie życia. W dalszej części artykułu omówimy kwestie związane z bezpieczeństwem malowania paznokci w ciąży, rodzaje lakierów […]