Jak pozbyć się owsików u dzieci?

owsiki u dzieci

Owsiki, to niewielkich rozmiarów pasożyty. Swoim wyglądem przypominają biało- przezroczyste nitki. Owsiki ludzkie, jak sama nazwa wskazuje, to pasożyty, które atakują wyłącznie ludzi. Wbrew powszechnemu przekonaniu, owsica może dotknąć każdego człowieka, a nie jedynie dzieci. Niestety, pasożyty przenoszone są bardzo szybko.

Po czym poznać, że dziecko ma robaki? 

Dzieci to grupa społeczeństwa w szczególności narażona na owsice. Głównym powodem jest brak odpowiedniej wiedzy i świadomości higieny. A stąd droga do nabawienia się owsików jest bardzo prosta. Owsiki u dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym to częste schorzenie. Po czym poznać, że dziecko ma robaki? Owsiki, są małe, jednak można zobaczyć je gołym okiem. Jeśli dziecko zarazi się owsikami, można zobaczyć je w okolicach odbytu. Kolejnym symptomem jest pieczenie i swędzenie w tej części ciała, które w szczególności dotkliwe jest w porach nocnych. To bezpośrednie objawy owsicy. Oprócz tego, dziecko, które nabawiło się owsików może być zmęczone, blade, mieć kłopoty z koncentracją oraz zauważalne sińce pod oczami. Dodatkowo, często dzieciom towarzyszy brak apetytu, a w konsekwencji utrata wagi.

Jak długo trwa leczenie owsików u dziecka? 

Leczenie owsików u dziecka to proces, który może wymagać pewnych permanentnych zmian w naszym życiu. Oczywiście ważnym czynnikiem jest też leczenie farmakologiczne. Przyjmowanie leków nie trwa długo. Chcąc uchronić dziecko przed kolejną owsicą, warto wytłumaczyć mu pewne podstawowe zasady higieny. Istotna jest też zmiana diety. Stosując wszystkie wymienione mamy pewność, że owsica nie powróci.

Czy dziecko z Owsikami trzeba izolować? 

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, czy koniecznym jest izolacja zarażonej osoby. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie skąd się biorą owsiki. Do zakażenia może dojść na różne sposoby. Przede wszystkim osoba zarażona, drapiąc się w przenosi jaja owsików na palcach. W momencie gdy jajka wyschną, mogą unosić się w powietrzu i zostać wciągnięte do organizmu. W trakcie leczenia dziecko nadal może roznosić pasożyty, oczywiście zupełnie nieświadomie. Dodatkowo, jeśli jeden z domowników nosi w sobie robaki, kwestią czasu jest, aż zarazi się reszta. Dlatego po zdiagnozowaniu owsicy u dziecka najrozsądniej jest poinformować placówkę o sytuacji, a dziecko zostawić w domu na czas leczenia. Dzięki temu mamy pewność, że choroba nie zostanie rozniesiona dalej. Jednak nie ma obowiązku izolowania osoby chorej. 

Czy dziecko z owsikami może chodzić do przedszkola?

Dziecko zarażone owsikami może normalnie uczęszczać do placówki przedszkolnej. Ważnym jest jednak, aby poinformować organy przedszkola, aby te mogły przekazać informację dalej. Zwykle w takich przypadkach zarządzana jest dezynfekcja placówki. Co ważne, w tym trudnym czasie bardzo istotną kwestią jest zachowanie higieny na wysokim poziomie. Warto zwracać uwagę na regularne mycie rąk oraz nie zbliżanie ich do jamy ustnej, oczu, uszu i nosa. Jeśli u dziecka w grupie wystąpiły przypadki owsicy, można profilaktycznie poddać się leczeniu.

Podobne artykuły

Szukasz sposobu na międzypokoleniową rozrywkę?

Chcesz urozmaicić spotkanie ze znajomymi? Zależy Ci na tym, aby w spędzić czas w przypływie adrenaliny? Chcesz sprawdzić, jak szybko myślisz? Poniżej znajdziesz propozycję na to, jak urozmaicić Waszą zabawę! Gry planszowe to świetna rozrywka na zimowy czas Umiejętność udzielania poprawnych odpowiedzi pod presją czasu, wspólna integracja, spędzenie spotkania na aktywizującej rozrywce – to wszystko […]

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Kto jest rodzicem kilkulatka, ten wie jaką tragedią potrafi być dla takiego malucha przegrana. Złość, tupanie nóżkami, obrażanie się na innych uczestników zabawy, płacz i rozgoryczenie, a nawet niechęć do wspólnych zabaw i gier opartych na rywalizacji z obawy przed przegraną. Małe dzieci dopiero uczą się rozpoznawać i przeżywać swoje emocje, a uczucie porażki jest […]