Piaskownica ogrodowa – jak zadbać o bezpieczeństwo naszego dziecka?

piaskownica ogrodowa

Czy można sobie wyobrazić ogród, w którym spędzają czas małe dzieci, bez takiej atrakcji jak piaskownica? Maluchy niewiele rzeczy uwielbiają tak bardzo, jak godzinami grzebać w ciepłym, złotym piasku i budować z niego fantazyjne budowle, lepić babki, piaskowe pączki i torty, ładować piasek do wywrotek i przewozić go z miejsca na miejsce. Najlepsza z letnich zabaw! Jednak żeby była w pełni bezpieczna dla Twojego dziecka, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

Piaskownica to wspaniałe miejsce do zabawy ale niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw

Przede wszystkim piaskownica musi być wykonana z materiałów nie stwarzających zagrożenia dla maluchów. Jeżeli zrobiona jest z desek, to tylko starannie oheblowanych i wyszlifowanych, inaczej ostre zadziory mogłyby pokaleczyć delikatne rączki. Wyciąganie drzazgi z palca płaczącego malucha to duże wyzwanie i stres dla rodziców i ich pociech. Poza tym deski muszą być pomalowane bezpiecznym, atestowanym impregnatem, farbą lub olejem. Jest to bardzo istotne, ponieważ drewno nasączone niewłaściwym preparatem, po rozgrzaniu palącym letnim słońcem może wydzielać toksyczne opary.

Inną ważną kwestią dotyczącą bezpieczeństwa dziecka jest właściwe umiejscowienie piaskownicy. Wybierz taki teren, który będziesz mogła mieć stale na oku, oddalony od oczka wodnego i trujących roślin. Jeśli nie masz dużego doświadczenia związanego z ogrodem, możesz mieć problem z identyfikacją wszystkich szkodliwych roślin. Dobrym pomysłem będzie wtedy skorzystanie z poradników lub czasopism oferujących porady ogrodnicze, w których ta kwestia jest często poruszana. Pamiętaj, nawet kilka kuszących jagód popularnej konwalii lub pokrzyku może spowodować śmiertelne zatrucie u dziecka.

dzieci

Jakich podstawowych zasad należy przestrzegać?

Jak piszą na popularnym serwisie dla rodziców – familie.pl miejsce piaskowych zabaw nie może być zlokalizowane w pełnym słońcu. Wybierzmy lepiej ocieniony kącik, gdzie rosną drzewa i krzewy, a jeśli nasz ogród jest jeszcze bardzo młody, zdecydujmy się na daszek lub parasol ogrodowy. Piaskownicę wypełnijmy czystym, drobnym piaskiem bez żwiru i kamyków. Babki z takiego piasku będą zawsze świetnie się lepić.

Piaskownica drewniana czy plastikowa? Jaką wybrać?

Plastikowe piaskownice są kolorowe i estetyczne, ale najczęściej raczej niewielkie. Doskonale nadają się do małych ogrodów. Ich dużą zaletą jest to, że nie wymagają pracochłonnej pielęgnacji, więc jeżeli tylko naszemu dziecku wystarczy oferowana przez nie przestrzeń, mogą być naprawdę dobrym rozwiązaniem. Natomiast drewniana piaskownica może być tak duża i takiego kształtu, jak tylko chcemy – każdy stolarz z łatwością wykona piaskownicę na wymiar. Nietrudno też dobudować do niej inne elementy, takie jak daszek, zjeżdżalnia, drabinki – tutaj może być spore pole popisu dla pana domu. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że wykonane z drewna elementy wymagają regularnego odświeżania i malowania.

Czy warto wybrać piaskownice zamykaną?

Jeżeli nasz ogród odwiedzają wolno żyjące koty, istnieje spore ryzyko, że miejsce zabaw naszych pociech stanie się ogólnie uczęszczaną kuwetą. A jeśli nawet nie, to często będziemy musieli wybierać z piasku patyki i opadłe liście, a po deszczu będziemy mieć skrzynię pełną błota (nawiasem mówiąc, niektórym dzieciom mogłoby to sprawić niezłą frajdę). Jeżeli jednak nie chcemy takich atrakcji, łatwo będzie im zapobiec, zamykając piaskownicę na noc. Niektóre modele piaskownic są wyposażone w daszek, który w dzień chroni malucha przed słońcem, a na noc może zostać złożony i pełnić funkcję pokrywy. Istnieją również sprytne, drewniane modele z siedziskami, które również można na noc rozłożyć i zmienić w pokrywę. Najłatwiej zakryć piaskownicę przy pomocy dopasowanej kształtem i wielkością plandeki. Zabezpieczy ona piaskownicę zarówno przed zwierzętami jak i opadłymi liśćmi, wiatrem i deszczem.

Podobne artykuły

Zabawy z dziećmi – wspólne zajęcie dla dzieci i rodziców

Każde dziecko potrzebuje zabawy i przede wszystkim ruchu. Jednak rodzice po większej części dnia spędzonej w pracy, niekiedy nie mają ochoty na takie spędzanie czasu. Tymczasem takie kwestie są niezwykle ważne w życiu dziecka. Dzięki wspólnym zabawom z rodzicami dziecko nawiązuje z nimi bliższą relację oraz lepiej się rozwija. Spis treściWspólne zabawy w domu – […]

Dobry fotelik samochodowy - czyli jaki

Dobry fotelik samochodowy – czyli jaki?

Wybór fotelika samochodowego to bardzo ważna sprawa, ponieważ odpowiada on za bezpieczeństwo naszego dziecka podczas jazdy. Oprócz tego powinien być on wygodny i komfortowy dla malucha. Jakie cechy posiada dobrej jakości fotelik samochodowy? Podpowiadamy. Spis treściDobry fotelik samochodowy to przede wszystkim bezpieczeństwoWysoki komfort cechą dobrego fotelika samochodowegoCzym charakteryzuje się dobry fotelik samochodowy? Dobry fotelik samochodowy […]