Malowanie paznokci w ciąży – czy można to robić?

Każda kobieta lubi mieć piękne pomalowane paznokcie, przecież jest to element pięknych i zadbanych dłoni. Jednak czy kobieta będąc w ciąży może malować paznokcie? Czy substancje zawarte w lakierach do paznokci nie szkodzą dziecku? Jak ciężarna może zadbać o paznokcie?

Malowanie paznokci hybrydą w ciąży

Manicure hybrydowe od kilku lat jest coraz bardziej popularny wśród kobiet. Jest to spowodowane przede wszystkim jego trwałością, aż do 21 dni (dłużej niż tradycyjny manicure). Dlatego wiele pań decyduje się na manicure hybrydowy. Jednak czy malowanie paznokci hybrydą w ciąży jest bezpieczne?

Niektóre kobiety w ciąży z obawy o zdrowie dziecka rezygnują całkowicie z manicure hybrydowego przez cały okres ciąży. Jednak z reguły nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, aby kobieta w ciąży nie mogła wykonywać manicure hybrydowego. Jedynym medycznym przeciwwskazaniem do wykonania popularnej hybrydy jest alergia na jakikolwiek składnik. W okresie ciąży nie jest wskazane stosowanie lakierów hybrydowych zawierających formaldehyd oraz toulen, które mogą silnie podrażniać okolice paznokci. U ciężarnych podczas wykonywania hybryd nie jest wskazane wycinanie skórek.

Obawy kobiet w ciąży najczęściej dotyczą bezpieczeństwa preparatów do wykonywania manicure hybrydowego oraz promienie UV czy nie uszkodzą w żaden sposób nienarodzonego dziecka. Pierwsza obawa o bezpieczeństwo preparatów do manicure jest zasadna tylko w przypadku, gdy ciężarna posiada otwartą ranę obok paznokcia. Substancje zawarte w lakierze hybrydowym bądź w acetonie mogą się dostać przez ranę do krwiobiegu, a tym samym stworzyć zagrożenie dla dziecka. Drugą obawę stanowią promienie UV, które służą do utwardzania paznokci. Nie ma żadnych medycznych przesłanek, aby promienie UV wpływały negatywnie na rozwijające się dziecko.

Łamiące się paznokcie w ciąży

U kobiet w ciąży paznokcie mogą rosnąć nawet dwa razy szybciej niż u innych pań. Szybszy przyrost płytki paznokcia może prowadzić do ich łamliwości oraz rozdwajania się. Dlatego kobiety ciężarne powinny szczególnie dbać o swoje paznokcie, uważając przy tym na preparaty pielęgnacyjne (zapach niektórych preparatów może wywoływać mdłości).

Jeśli paznokcie łamią się oraz rozdwajają to pomocna będzie dieta bogata w witaminy i mikroelementy. Jednak kobieta w ciąży nie może przyjmować żadnych preparatów wzmacniających paznokcie bez konsultacji z lekarzem. W ciąży bezpiecznie można stosować odżywki do paznokci. Stan paznokci poprawia się do 5 miesięcy po porodzie.

Na jakim etapie ciąży malowanie paznokci jest zabronione?

Ciąże uważa się za donoszoną jeśli jest ukończony 37 tydzień. Dlatego też w wielu szpitalach nakazuje wręcz ciężarnym, aby od 37 tc aż do porodu nie malowały paznokci. Powikłania podczas ciąży szczególnie widać na płytce paznokcia- zmienia się jej kolor (sinieje bądź blednie). Nie pomalowane paznokcie są również potrzebne do założenia na palec pluskometru, aby móc monitorować stan pacjentki. Jednak, aby pluskometr mógł działać prawidłowo to paznokieć powinien być nie pomalowany.

Kobiety w ciąży nie muszą w ogóle rezygnować z kolorowych stylizacji paznokci. Jednak manicure u ciężarnych powinien być wykonywany z rozsądkiem oraz przy maksimum bezpieczeństwa.

Podobne artykuły

Zdrowa cera w ciąży

U dużej ilości kobiet cera w ciąży znacznie ulega poprawie. Jest bardziej promienna i świetlista. Niestety, istnieje też druga grupa kobiet, które nie mogą cieszyć się tak dobrymi wynikami. W ich przypadku cera, poprzez burzę hormonów, staje się przesuszona i odwodniona. Skutkiem tego powstają różnego rodzaju wypryski, krosty, czy trądziki. Czy piękna cera w trakcie […]

Cukrzyca ciążowa – co warto o niej wiedzieć?

Cukrzyca ciążowa to dość często spotykana przypadłość. To właśnie z tego powodu warto wiedzieć, czym się objawia i co robić, aby móc jej uniknąć. Dzięki temu w prostszy sposób będzie można zachować dobre zdrowie i tym samym nie narażać ani siebie, ani dziecka. Wiedząc, w jaki sposób się objawia oraz, w jaki sposób ją wykryć, […]