Jak pokonać rozstępy?

Rozstępy, występują, gdy skóra szybko zmienia kształt z powodu wzrostu lub przyrostu masy ciała. Nie są jednak znakiem, że coś jest nie tak z twoim zdrowiem. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą mogą mieć rozstępy. Ciąża i dojrzewanie to dwa najczęstsze okresy w życiu, podczas, których tworzą się rozstępy. Pozbycie się rozstępów w całkowicie w naturalny sposób jest mało prawdopodobne. Są rodzajem blizn, które rzadko znikają na tyle, aby stać się niewidzialnymi. Istnieją jednak środki zaradcze, które mogą pomóc zminimalizować pojawienie się rozstępów i pomóc im szybciej zanikać.

Rozstępy – przyczyny powstawania

Masz rozstępy? Witamy w klubie z około 80 procentami ludzi na świecie. Chociaż są one bardzo powszechne wielu ludzi czuje się z nimi źle i chce się ich pozbyć. Dermatolodzy, twierdzą, że rozstępy najczęściej występują na brzuchu, najczęściej powstają od ciąży lub przybierania na wadze. Występują również na piersiach, biodrach, ramionach, pośladkach i w okolicy ud. Rozstępy powstają, gdy organizm przechodzi okres szybkiego wzrostu, na przykład gwałtowny wzrost, ciąża, przyrost masy ciała lub zwiększenie masy mięśniowej, który nagle rozciąga skórę, co z kolei powoduje, że wiązki kolagenu pod skórą, mogą oderwać się od siebie. Kiedy więc skóra powraca do normalnego stanu, może wyglądać na pomarszczoną, ponieważ nie jest wspierana przez tę samą strukturę kolagenu pod spodem, co wcześniej. Na początku rozstęp pojawia się na skórze jako cienka czerwona lub purpurowa linia, która przybiera inną teksturę niż otaczająca ją warstwa skóry. W końcu większość rozstępów zanika i przybiera jaśniejsze lub prawie półprzezroczyste zabarwienie, które staje się błyszczące.

Co na rozstępy?

Chociaż rozstępy rzadko powodują znaczące problemy medyczne, mogą być denerwujące, niepokojące i wywoływać zakłopotanie, ponieważ często wydaje się, że nie ma sposobu, aby się ich pozbyć. Rozstępy, występują częściej u kobiet, niż u mężczyzn i zwykle pojawiają się w okolicy brzucha, piersi, ud, pośladków i ramion. Kobiety też częściej szukają sposobów by się ich pozbyć. Na szczęście, stosując pewne naturalne środki zaradcze, można znacznie zmniejszyć ich widoczność. Na półkach sklepowych istnieje wiele produktów, które mają działać na rozstępy, a są to kremy na rozstępy, maści, balsamy oraz peelingi. Wybierając kremy na rozstępy, warto zwrócić uwagę by w składzie, produkty te zawierały testowane klinicznie peptydy i odżywcze środki nawilżające. Kremy na rozstępy, które zawierają w swoim składzie olej z rekina, lub oliwę z oliwek z dodatkowymi składnikami takimi jak aloes oraz witaminy E, A, D3 i B3 to zdecydowanie dobry wybór. Systematyczne stosowanie środków na rozstępy da najlepszy efekt, proces ten jednak wymaga czasu.

kremy na rozstępy

Domowe sposoby na rozstępy

Widoczność rozstępów możemy również próbować niwelować domowymi sposobami z wykorzystaniem naturalnych składników oraz nowych nawyków. Jednym z łatwiejszych sposobów, który oczywiście, sam nie rozwiąże całego problemu jest picie wody. Codziennie picie dużej ilości wody utrzymuje odpowiednio nawilżoną skórę. Ogólną zasadą jest picie około 8 szklanek wody dziennie, chociaż niektórzy ludzie potrzebują więcej, a inni mniej. Warto zmniejszyć ilość innych napojów, takich jak alkohol lub napoje gazowane. Utrzymanie nawodnienia może poprawić ogólny stan skóry i pomóc w leczeniu rozstępów. W przypadku kobiet sugerowane dzienne spożycie płynów wynosi 12 szklanek około 2700 ml. Dla mężczyzn jest to 15 filiżanek, czyli około 3500 ml. Ta ilość obejmuje płyny ze wszystkich napojów i potraw. Fantastycznym domowym sposobem na rozstępy jest masaż blizn olejkiem migdałowym. Najlepiej kupić olej migdałowy w sklepie ze zdrową żywnością lub w sklepie spożywczym. Obficie nałóż olej na dłonie i potrzyj nim wszystkie rozstępy. Kontynuuj delikatnie masowanie przez 15 minut i powtarzaj tę czynność codziennie, aby uzyskać najlepsze wyniki. Nie ma ustalonej ilości oleju, którą należy stosować podczas każdego masażu. Nie pozwól jednak, aby blizny były suche w trakcie masażu.

Podobne artykuły

Peeling kawitacyjny idealny dla pięknych mam

Peeling kawitacyjny nazywany potocznie kawitacją to zabieg przeprowadzany w gabinetach kosmetycznych. Złuszcza martwy naskórek oraz regeneruje głębsze warstwy skóry bardziej niż tradycyjne domowe peelingi. Jak przebiega peeling kawitacyjny oraz czy mogą go stosować kobiety w ciąży? Na czym polega peeling kawitacyjny? Peeling kawitacyjny umożliwia usunięcie martwego naskórka oraz usprawnia mikrokrążenie skórne. Dzięki temu cera staje […]

Jak odzyskać figurę po porodzie

W zależności od tego, jak dba się o ciało w czasie ciąży będzie zależał wygląd sylwetki po porodzie. Powrót do formy po urodzeniu dziecka nie jest łatwy, jeśli jednak zmiany odzyskania figury sprzed tego okresu będą wprowadzane powoli i regularnie pewne jest, że pożądane efekty zostaną osiągnięte w miarę szybko i sprawnie. Jak zmienia się […]