Zdrowa cera w ciąży

U dużej ilości kobiet cera w ciąży znacznie ulega poprawie. Jest bardziej promienna i świetlista. Niestety, istnieje też druga grupa kobiet, które nie mogą cieszyć się tak dobrymi wynikami. W ich przypadku cera, poprzez burzę hormonów, staje się przesuszona i odwodniona. Skutkiem tego powstają różnego rodzaju wypryski, krosty, czy trądziki.

Czy piękna cera w trakcie ciąży jest możliwa?

Hormony są głównym powodem, dla którego cera w czasie ciąży staje się piękniejsza lub ulega pogorszeniu. Większa ilość hormonów podczas ciąży w przypadku pań o cerze suchej sprawia, że cera znacznie bardziej się przesusza i trudno ją dostatecznie nawilżyć. W przypadku wzrostu estrogenów (żeńskich hormonów), problemy skórne pojawiają się na twarzy. Piękna cera w czasie ciąży jest możliwa. Zależy to przede wszystkim od indywidualnego podejścia organizmu do ciąży. Dzięki zwiększonemu ciśnieniu krwi, cera jest bardziej dotleniona i odżywiona.

Zdrowa skóra, a dieta

Dieta podczas ciąży powinna być przede wszystkim przemyślana. Ważne jest, by zawierała wszystkie potrzebne składniki odżywcze. W przeciwnym razie może dojść do niedoborów, co prowadzi do osteoporozy, niedokrwistości, czy problemów skórnych. Zdrowe odżywianie podczas stanu błogosławionego to ważny element dbania o mamę i dziecko. Wszystko to, co zjada kobieta będąca w ciąży, ma bezpośredni wpływ na rozwój płodu. Składniki z pożywienia docierają do macicy, a stamtąd do kośćca, układu nerwowego i narządów wewnętrznych.

Produkty, które warto jeść podczas trwania ciąży to:

  • jajka, które są źródłem witaminy A, niezbędnej do funkcjonowania chrząstek, kości oraz skóry i oczu,
  • oliwa, która dostarcza witaminę E, co pozawala chronić oczy, wątrobę i krwinki czerwone

A ponadto szpinak, awokado, jogurty i ryby morskie.

Każdą dietę zawsze należy konsultować z lekarzem, bądź dietetykiem, ponieważ źle dobrana dieta może narobić więcej złego, niż dobrego, zarówno dla maluszka jak i dla przyszłej mamy.

Jakie witaminy na skórę wybrać?

Witamina A, która znajduje się w marchwi, żółtych owocach i warzywach, wątróbce, mleku, maśle.

Witamina E, którą można znaleźć w orzechach, szpinaku, brukselce, brokułach, żółtkach jaj, olejach roślinnych i pieczywie gruboziarnistym.

Czy tabletki na cerę w trakcie ciąży są bezpieczne?

Leczenie trądziku, czy innych zmian skórnych podczas trwania ciąży jest trudne. Trzeba uważać przede wszystkim na rozwijający się płód. Większość środków, które znajdują się w aptekach szkodzi nienarodzonemu dziecku, dlatego w dużym stopniu są one przeciwwskazane. Warto skonsultować swoją dolegliwość z dermatologiem, ponieważ leki zawierające tetracyklinę, kwas salicylowy, tretinon czy izotretynoinę są szkodliwe. Mogą powodować u nienarodzonych dzieci zahamowanie rozwoju kości, a także innych wad, w najgorszych przypadkach mogą powodować poronienia. Najczęściej stosowane są maści z antybiotykiem na zmiany skórne, które są bezpieczne nawet dla pań, które spodziewają się dziecka.

Najlepiej jednak wybrać domowe sposoby, więc unikać tłustych potraw, czekolady i napoi gazowanych. Do przemywania wyprysków stosować specjalne toniki i kosmetyków. Unikać używania do mycia twarzy mydła, wody utlenionej czy alkoholu. Przemywać skórę wodą z cytryną lub ekstraktem z zielonej herbaty.

Podobne artykuły

Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy

Dla niektórych osób piegi są ich największym atutem, dodającym urodzie charakteru. Zdarzają się jednak osoby, dla których przebarwienia na twarzy to największa zmora i ogromny kompleks. Jak się ich pozbyć? Jak powstają piegi? Powstają w wyniku przyśpieszonego i nadmiernego wytwarzania melaniny. Taki proces jest uwarunkowany genetycznie, jednak rozpoczyna się w momencie ekspozycji naszej skóry na […]

co dać na prezent młodej mamie

Co na prezent dla młodej mamy?

Wybór prezentów dla młodych matek może być nieco skomplikowany, ponieważ z jednej strony chcesz dać im coś praktycznego i funkcjonalnego, aby odciążyć je w wielu nowych stresujących sytuacjach życiowych. Z drugiej strony, chcesz zachęcić zmęczoną mamę, by się odprężyła i poświęciła czas tylko dla siebie. Warto w takiej sytuacji postawić się na ich miejscu i […]