Zdrowa cera w ciąży

U dużej ilości kobiet cera w ciąży znacznie ulega poprawie. Jest bardziej promienna i świetlista. Niestety, istnieje też druga grupa kobiet, które nie mogą cieszyć się tak dobrymi wynikami. W ich przypadku cera, poprzez burzę hormonów, staje się przesuszona i odwodniona. Skutkiem tego powstają różnego rodzaju wypryski, krosty, czy trądziki.

Czy piękna cera w trakcie ciąży jest możliwa?

Hormony są głównym powodem, dla którego cera w czasie ciąży staje się piękniejsza lub ulega pogorszeniu. Większa ilość hormonów podczas ciąży w przypadku pań o cerze suchej sprawia, że cera znacznie bardziej się przesusza i trudno ją dostatecznie nawilżyć. W przypadku wzrostu estrogenów (żeńskich hormonów), problemy skórne pojawiają się na twarzy. Piękna cera w czasie ciąży jest możliwa. Zależy to przede wszystkim od indywidualnego podejścia organizmu do ciąży. Dzięki zwiększonemu ciśnieniu krwi, cera jest bardziej dotleniona i odżywiona.

Zdrowa skóra, a dieta

Dieta podczas ciąży powinna być przede wszystkim przemyślana. Ważne jest, by zawierała wszystkie potrzebne składniki odżywcze. W przeciwnym razie może dojść do niedoborów, co prowadzi do osteoporozy, niedokrwistości, czy problemów skórnych. Zdrowe odżywianie podczas stanu błogosławionego to ważny element dbania o mamę i dziecko. Wszystko to, co zjada kobieta będąca w ciąży, ma bezpośredni wpływ na rozwój płodu. Składniki z pożywienia docierają do macicy, a stamtąd do kośćca, układu nerwowego i narządów wewnętrznych.

Produkty, które warto jeść podczas trwania ciąży to:

  • jajka, które są źródłem witaminy A, niezbędnej do funkcjonowania chrząstek, kości oraz skóry i oczu,
  • oliwa, która dostarcza witaminę E, co pozawala chronić oczy, wątrobę i krwinki czerwone

A ponadto szpinak, awokado, jogurty i ryby morskie.

Każdą dietę zawsze należy konsultować z lekarzem, bądź dietetykiem, ponieważ źle dobrana dieta może narobić więcej złego, niż dobrego, zarówno dla maluszka jak i dla przyszłej mamy.

Jakie witaminy na skórę wybrać?

Witamina A, która znajduje się w marchwi, żółtych owocach i warzywach, wątróbce, mleku, maśle.

Witamina E, którą można znaleźć w orzechach, szpinaku, brukselce, brokułach, żółtkach jaj, olejach roślinnych i pieczywie gruboziarnistym.

Czy tabletki na cerę w trakcie ciąży są bezpieczne?

Leczenie trądziku, czy innych zmian skórnych podczas trwania ciąży jest trudne. Trzeba uważać przede wszystkim na rozwijający się płód. Większość środków, które znajdują się w aptekach szkodzi nienarodzonemu dziecku, dlatego w dużym stopniu są one przeciwwskazane. Warto skonsultować swoją dolegliwość z dermatologiem, ponieważ leki zawierające tetracyklinę, kwas salicylowy, tretinon czy izotretynoinę są szkodliwe. Mogą powodować u nienarodzonych dzieci zahamowanie rozwoju kości, a także innych wad, w najgorszych przypadkach mogą powodować poronienia. Najczęściej stosowane są maści z antybiotykiem na zmiany skórne, które są bezpieczne nawet dla pań, które spodziewają się dziecka.

Najlepiej jednak wybrać domowe sposoby, więc unikać tłustych potraw, czekolady i napoi gazowanych. Do przemywania wyprysków stosować specjalne toniki i kosmetyków. Unikać używania do mycia twarzy mydła, wody utlenionej czy alkoholu. Przemywać skórę wodą z cytryną lub ekstraktem z zielonej herbaty.

Podobne artykuły

Malowanie paznokci w ciąży – czy można to robić?

Każda kobieta lubi mieć piękne pomalowane paznokcie, przecież jest to element pięknych i zadbanych dłoni. Jednak czy kobieta będąc w ciąży może malować paznokcie? Czy substancje zawarte w lakierach do paznokci nie szkodzą dziecku? Jak ciężarna może zadbać o paznokcie? Malowanie paznokci hybrydą w ciąży Manicure hybrydowe od kilku lat jest coraz bardziej popularny wśród […]

Nadmierne wypadanie włosów – sprawdź jak sobie z nim poradzić?

Każda kobieta marzy o tym, aby mieć piękne lśniące oraz zdrowe włosy. Niestety nie zawsze tak jest, ponieważ często zdarza się, że włosy wypadają, rozdwajają się, a także łamią się. Z tego względu wiele Pań musi zdecydować się na skrócenie swojej fryzury. To też nie ma się co dziwić, iż chciałoby się znaleźć przyczynę wypadania […]