Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy

Dla niektórych osób piegi są ich największym atutem, dodającym urodzie charakteru. Zdarzają się jednak osoby, dla których przebarwienia na twarzy to największa zmora i ogromny kompleks. Jak się ich pozbyć?

Jak powstają piegi?

Powstają w wyniku przyśpieszonego i nadmiernego wytwarzania melaniny. Taki proces jest uwarunkowany genetycznie, jednak rozpoczyna się w momencie ekspozycji naszej skóry na słońce.

Piegi – jak się ich pozbyć?

Piegi to brązowe lub rude plamki występujące na skórze twarzy, dekoltu, pleców, rąk i/lub nóg. Są zbudowane ze skupisk komórek skóry, które zawierają melaninę tworzącą pigment. W przeciwieństwie do pieprzyków piegi są płaskie. Określają wrażliwość naszej skóry na promienie UV. Jeśli mamy bardzo dużo piegów, oznacza to, że jesteśmy w pierwszej grupie zagrożenia zachorowania na czerniaka lub inny nowotwór skóry, dlatego warto pamiętać o odpowiedniej ochronie naszej skóry.

Piegi mogą zniknąć, ale także przybierać na sile. Pomimo skłonności genetycznych można im zapobiegać na wiele sposobów. Istnieje wiele zabiegów kosmetycznych, które pozwalają wybielić nasze przebarwienia, jednak warto dodatkowo chronić naszą skórę. W bardzo słoneczne dni można chronić twarz nosząc kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem zasłaniającą cerę. Krem z filtrem minimum 30 SPF również polecany jest osobom ze skłonnością do występowania piegów i przebarwień.

Przebarwienia na skórze – domowe sposoby

Istnieje kilka naturalnych sposobów na pozbycie się lub wybielenie piegów.

Sok z cytryny – uważa się, że związki znajdujące się w cytrynie mają właściwości rozjaśniające skórę, dlatego warto smarować nią cerę za pomocą wacika kosmetycznego.

Peeling miodowy – wystarczy wymieszać miód z cukrem lub solą i delikatnie masować skórę uzyskaną mieszaniną. Miód ma działanie spowalniające pigmentację.

Maseczka z kurkumy – działa regeneracyjnie na naszą skórę, a dodatkowo wyrównuje koloryt.
Przepis: 2 łyżki miodu, 2 łyżki oliwy z oliwek, sok z połowy cytryny, 2 łyżki kurkumy, łyżka cynamonu – wymieszać i nałożyć na skórę na około 10 minut. Zabieg powtarzać nie więcej niż 2 razy w tygodniu.

Przebarwienia na skórze domowe sposoby

Kwaśna śmietana/ maślanka/ jogurt – zawierają kwas lekowy, który pomaga usunąć martwy naskórek i mają właściwości wybielające oraz złuszczające.

Tonik z octu jabłkowego – posiada podobne do cytryny właściwości rozjaśniające, jednak w przypadku bardzo wrażliwej skóry może powodować podrażnienia. Warto rozcieńczać go z wodą i po jakimś czasie zmywać go z twarzy.

Okład z czerwonej cebuli – ma działanie rozjaśniające, wygładzające i antybakteryjne. Cebulę ścieramy na tarce i nakładamy na twarz na 5 minut. Zmywamy letnią wodą.

Czy wybielanie piegów przynosi długotrwałe efekty?

Domowe sposoby usuwania przebarwień mogą mieć tylko chwilowe efekty. W zależności od skóry i jej wrażliwości rezultaty są indywidualne. Istnieją jednak sposoby na całkowite wybielenie naszych niechcianych przebarwień. Pierwszym z nich jest laser, który wykorzystuje impulsy skupionego i intensywnego światła, celując w uszkodzone obszary skóry. Leczenie laserem jest bezpieczne i w 90-procentach skuteczne w wybielaniu piegów.

Kolejnym sposobem przynoszącym długotrwałe efekty po rozjaśnieniu piegów jest krioterapia, czyli leczenie zimnem. Wykorzystuje ekstremalne zimno w postaci ciekłego azotu do zamrażania i niszczenia nieprawidłowych lub uszkodzonych komórek skóry.

Stosowanie retinoidowego kremu może zapobiec tworzeniu się nowych piegów, ponieważ ochrania skórę przed światłem i pochłania promienie ultrafioletowe. Retinoidy są związkami witaminy A, która ma właściwości regeneracyjne i rozjaśniające.

Peeling chemiczny pozwala całkowicie pozbyć się piegów. Roztwór chemiczny wnika w środkowe warstwy skóry, złuszcza i zdziera uszkodzone obszary. Usuwa piegi i pobudza do tworzenia nowych komórek.

Powyższe sposoby przynoszą oczekiwane i długotrwałe efekty, jednak należy pamiętać, że osoby z tendencją do piegów i uwarunkowaniami genetycznymi nadal są narażone na przebarwienia. Po powyższych zabiegach warto chronić twarz przed słońcem, aby cieszyć się jasną skórą bez wszelkich przebarwień i piegów.

Podobne artykuły

Wesele w ciąży – co ubrać?

Ilość odzieży ciążowej dostępnej na rynku ciągle się zwiększa. Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom przyszłych mam i starają się tworzyć projekty stylowe i komfortowe. Wybór ubrań codziennych jest bardzo szeroki i nietrudno postarać się o ładne i wygodne stylizacje. Wyzwaniem staje się ubiór elegancki na większe okazje. Jak sobie poradzić, kiedy sezon weselny jest w pełni, […]

Piękna skóra po ciąży – jak ją uzyskać?

Większość młodych kobiet może cieszyć się piękną i jędrną skórą pozbawioną przebarwień. Z wiekiem jednak w organizmie zachodzi wiele zmian, które prowadzą do pogorszenia jakości naszej skóry. Nieodpowiednia dieta czy pojawiające się z upływem czasu choroby sprawiają, że niedoskonałości stają się bardziej widoczne, a skóra staje się pozbawiona dawnego blasku i elastyczności. Podobnie jest w […]