Cukrzyca ciążowa – co warto o niej wiedzieć?

Cukrzyca ciążowa to dość często spotykana przypadłość. To właśnie z tego powodu warto wiedzieć, czym się objawia i co robić, aby móc jej uniknąć. Dzięki temu w prostszy sposób będzie można zachować dobre zdrowie i tym samym nie narażać ani siebie, ani dziecka. Wiedząc, w jaki sposób się objawia oraz, w jaki sposób ją wykryć, o wiele łatwiej jest o siebie zadbać i poprawić swoje wyniki badań.

Cukrzyca ciążowa – objawy

Jedną z najważniejszych kwestii oczywiście są objawy, jakie dawać może cukrzyca ciążowa. Dzięki ich świadomości, o wiele łatwiej leczyć chorobę i przeciwdziałać jej rozwojowi. Na całe szczęście objawy cukrzycy w ciąży, są na tyle charakterystyczne, że trudno pomylić je z czymkolwiek innym. Dzięki temu od razu można zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz wdrążyć odpowiednie leczenie, które musi odbywać się pod czujnym okiem lekarza. Do najbardziej charakterystycznych objawów cukrzycy zalicza się:

  • wielomocz, który jest zawsze bardzo charakterystyczny w cukrzyce. Dochodzi do tego, że osoba chora może wydalić nawet 3 litry moczu na dobę. Często powiązane jest to również z cukromoczem, czyli wydalaniem glukozy w moczu.
  • wzmożone pragnienie. Analogicznie do tego, że wydala się dużo moczu, następuje także uczucie pragnienia. Pojawia się także charakterystyczne wysychanie błon śluzowych, co skutkuje uczuciem ściągnięcia, które jest bardzo nieprzyjemne. To dlatego trzeba dbać o to, aby pić więcej, niż zazwyczaj i, aby była to głównie woda mineralna niegazowana.
  • napady głodu, które spowodowane są niedostateczną ilością insuliny. Nawet jeśli organizmowi dostarczana jest normalna ilość jedzenia, i tak pojawia się męczące uczucie głodu.
  • senność, nadmierne zmęczenie. Są to jedne z najbardziej dokuczliwych objawów choroby.
  • nagły przyrost wagi w ciąży, który zawsze trzeba kontrolować wraz ze swoim lekarzem.

Badanie glukozy w ciąży

Badania muszą być przeprowadzane regularnie. O ich częstotliwości zadecyduje lekarz prowadzący. Przede wszystkim są to badania glukozy z krwi, które trzeba często powtarzać i przeprowadzać je, zarówno na czczo, jak i po podaniu glukozy. Tylko wtedy można otrzymać optymalne wyniki, z których wywnioskować można stopień nasilenia choroby.

Dieta cukrzycowa w ciąży – jak jeść, żeby nie przytyć podwójnie?

Wiele kobiet w ciąży martwi się o to, że w przypadku cukrzycy ciążowej, zaczną nagle niekontrolowanie przybierać na wadze. Faktycznie, jest to dość kłopotliwe i dlatego warto wiedzieć, jak jeść, aby nie przytyć podwójnie i mieć swoją sylwetkę cały czas pod ścisłą kontrolą. Dzięki temu będzie można uniknąć przykrej niespodzianki. Przede wszystkim należy wybierać produkty pochodzenia naturalnego, o niskim poziomie przetworzenia. Zdecydowanie warto zrezygnować ze wszelkich słodyczy oraz substancji słodzących. W diecie powinny znaleźć się jednak surowe warzywa oraz owoce, ale wszystko pod kontrolą lekarza lub dietetyka, którzy pozwolą zadecydować, które z nich mogą być spożywane bez przeszkód.

Podobne artykuły

Malowanie paznokci w ciąży: bezpieczeństwo, stylizacja i pielęgnacja

Wiele kobiet zastanawia się, czy malowanie paznokci w ciąży jest bezpieczne dla ich zdrowia oraz zdrowia rozwijającego się dziecka. Warto zatem przyjrzeć się temu zagadnieniu, aby móc świadomie podejmować decyzje dotyczące stylizacji i pielęgnacji paznokci w tym wyjątkowym okresie życia. W dalszej części artykułu omówimy kwestie związane z bezpieczeństwem malowania paznokci w ciąży, rodzaje lakierów […]

Piękna skóra po ciąży – jak ją uzyskać?

Większość młodych kobiet może cieszyć się piękną i jędrną skórą pozbawioną przebarwień. Z wiekiem jednak w organizmie zachodzi wiele zmian, które prowadzą do pogorszenia jakości naszej skóry. Nieodpowiednia dieta czy pojawiające się z upływem czasu choroby sprawiają, że niedoskonałości stają się bardziej widoczne, a skóra staje się pozbawiona dawnego blasku i elastyczności. Podobnie jest w […]