Cukrzyca ciążowa – co warto o niej wiedzieć?

Cukrzyca ciążowa to dość często spotykana przypadłość. To właśnie z tego powodu warto wiedzieć, czym się objawia i co robić, aby móc jej uniknąć. Dzięki temu w prostszy sposób będzie można zachować dobre zdrowie i tym samym nie narażać ani siebie, ani dziecka. Wiedząc, w jaki sposób się objawia oraz, w jaki sposób ją wykryć, o wiele łatwiej jest o siebie zadbać i poprawić swoje wyniki badań.

Cukrzyca ciążowa – objawy

Jedną z najważniejszych kwestii oczywiście są objawy, jakie dawać może cukrzyca ciążowa. Dzięki ich świadomości, o wiele łatwiej leczyć chorobę i przeciwdziałać jej rozwojowi. Na całe szczęście objawy cukrzycy w ciąży, są na tyle charakterystyczne, że trudno pomylić je z czymkolwiek innym. Dzięki temu od razu można zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz wdrążyć odpowiednie leczenie, które musi odbywać się pod czujnym okiem lekarza. Do najbardziej charakterystycznych objawów cukrzycy zalicza się:

  • wielomocz, który jest zawsze bardzo charakterystyczny w cukrzyce. Dochodzi do tego, że osoba chora może wydalić nawet 3 litry moczu na dobę. Często powiązane jest to również z cukromoczem, czyli wydalaniem glukozy w moczu.
  • wzmożone pragnienie. Analogicznie do tego, że wydala się dużo moczu, następuje także uczucie pragnienia. Pojawia się także charakterystyczne wysychanie błon śluzowych, co skutkuje uczuciem ściągnięcia, które jest bardzo nieprzyjemne. To dlatego trzeba dbać o to, aby pić więcej, niż zazwyczaj i, aby była to głównie woda mineralna niegazowana.
  • napady głodu, które spowodowane są niedostateczną ilością insuliny. Nawet jeśli organizmowi dostarczana jest normalna ilość jedzenia, i tak pojawia się męczące uczucie głodu.
  • senność, nadmierne zmęczenie. Są to jedne z najbardziej dokuczliwych objawów choroby.
  • nagły przyrost wagi w ciąży, który zawsze trzeba kontrolować wraz ze swoim lekarzem.

Badanie glukozy w ciąży

Badania muszą być przeprowadzane regularnie. O ich częstotliwości zadecyduje lekarz prowadzący. Przede wszystkim są to badania glukozy z krwi, które trzeba często powtarzać i przeprowadzać je, zarówno na czczo, jak i po podaniu glukozy. Tylko wtedy można otrzymać optymalne wyniki, z których wywnioskować można stopień nasilenia choroby.

Dieta cukrzycowa w ciąży – jak jeść, żeby nie przytyć podwójnie?

Wiele kobiet w ciąży martwi się o to, że w przypadku cukrzycy ciążowej, zaczną nagle niekontrolowanie przybierać na wadze. Faktycznie, jest to dość kłopotliwe i dlatego warto wiedzieć, jak jeść, aby nie przytyć podwójnie i mieć swoją sylwetkę cały czas pod ścisłą kontrolą. Dzięki temu będzie można uniknąć przykrej niespodzianki. Przede wszystkim należy wybierać produkty pochodzenia naturalnego, o niskim poziomie przetworzenia. Zdecydowanie warto zrezygnować ze wszelkich słodyczy oraz substancji słodzących. W diecie powinny znaleźć się jednak surowe warzywa oraz owoce, ale wszystko pod kontrolą lekarza lub dietetyka, którzy pozwolą zadecydować, które z nich mogą być spożywane bez przeszkód.

Podobne artykuły

Nadmierne wypadanie włosów – sprawdź jak sobie z nim poradzić?

Każda kobieta marzy o tym, aby mieć piękne lśniące oraz zdrowe włosy. Niestety nie zawsze tak jest, ponieważ często zdarza się, że włosy wypadają, rozdwajają się, a także łamią się. Z tego względu wiele Pań musi zdecydować się na skrócenie swojej fryzury. To też nie ma się co dziwić, iż chciałoby się znaleźć przyczynę wypadania […]

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży – jak pozostać w formie?

Dla wielu kobiet zmartwieniem są zmiany, jakie przechodzi ich ciało podczas ciąży. Przyrost masy ciała i cukrzyca ciążowa to tylko niektóre z nich. Pojawiają się też obawy – jak dam sobie radę podczas porodu? Czy będzie bardzo bolesny? Czy dziecko urodzi się zdrowe? Niektóre z nas w strachu przed uszkodzeniem płodu minimalizują swoją aktywność fizyczną. […]