Jak nauczyć dzieci jeść warzywa i owoce?

Wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych jest niezwykle istotne już od najmłodszych lat, a jednym z nich jest sięganie po warzywa i owoce. Dorosłe osoby wiedzą nawet bez posiadania specjalistycznego wykształcenia dietetycznego, że właśnie w nich znajduje się wiele cennych witamin i składników mineralnych, które odpowiadają za prawidłowe zdrowie organizmu i witalność a także są źródłem błonnika pokarmowego. Problem pojawia się, gdy maluchy odmawiają spożycia zdrowych przekąsek i ciężko namówić je do spożycia zalecanej dziennej porcji owoców i warzyw. Oto kilka wskazówek i rad odnośnie wprowadzenia do diety dzieci zdrowszych zamienników słodyczy!

Co warto wiedzieć?

Dieta najmłodszych wraz z wiekiem urozmaicona jest o możliwość spożywania większej ilości produktów i warto wykorzystać ten etap rozwoju, na to by przedstawić dziecku wiele smaków zawartych w różnych warzywach i owocach. Odkrywanie nowych produktów może przyczynić się do tego, że dziecko pozna, które z nich smakują mu bardziej, a które mniej, dzięki czemu będzie wiadomo, co następnie można śmiało włączać do posiłków. Z pewnością nie należy robić nic na siłę, choć zdarza się w przypadku niejadków, że należy czasem podchwytliwie wykorzystać niektóre działa, by wszystko zniknęło z talerza! Warto pamiętać, że najmłodsi wzorują się na rodzicach, więc konieczne jest pokazywanie dobrego przykładu i spożywanie owoców i warzyw, szczególnie w ich towarzystwie. Można je wykorzystać w propozycjach deserów, a także podczas wspólnego przygotowywania posiłków.

Dlaczego dzieci nie lubią warzyw?

Z naukowego punktu widzenia wiele awersji odnośnie spożywania warzyw przez dzieci wynika z uwarunkowań biologicznych. Dzieci są znacznie bardziej wrażliwe na smaki, szczególnie kwaśne i gorzkie, które można odnaleźć w tej grupie produktów, co przekłada się na niechęć do ich jedzenia. Wiele z rodziców szybko traci zapał i kończy jedynie na kilku próbach, choć mogłoby się okazać, że właśnie ta kolejna zakończyłaby się sukcesem! Nie warto się poddawać, a każdemu dziecku przyzwyczajenie się i zaakceptowanie nowego rodzaju produktu zajmuje inną długość czasu. Niektórzy odgórnie zakładają, że dziecko z pewnością nie zje któregoś z warzyw, eliminując je odgórnie z diety. Kluczem do wprowadzania warzyw w diecie dziecka jest cierpliwość i brak presji, a próbowanie z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty.

Powody, dla których warto nauczyć dziecko jeść warzywa i owoce

Podczas rozwoju maluchów, szczególnie istotne jest dostarczenie im wszystkich niezbędnych składników, które wpłyną na prawidłowy proces wzrostu. W warzywach i owocach znajduje się całe bogactwo ważnych witamin a także -mikro i makroelementów, które go warunkują. Ta grupa produktów to cenne źródło witamin antyoksydacyjnych i przeciwutleniaczy, jak: wit. A, wit. C, a także magnezu, cynku i wapnia. Dodatkowo spożywanie warzyw i owoców dostarcza błonnik pokarmowy, wpływający korzystnie na pracę jelit i przewodu pokarmowego. Posiłki zyskują na wartości i walorach kolorystycznych!

Sposoby na jedzenie warzyw i owoców

Jest kilka ciekawych rozwiązań, dzięki którym spożywanie warzyw i owoców staje się prostsze! Pierwszym z nich jest serwowanie świeżo wyciśniętych soków i koktajli – zmienia się całkowicie forma podania warzyw i owoców, a rezultat zostaje osiągnięty. Podobnie można zaprosić dzieci do wspólnej pomocy przy przygotowywaniu posiłków, układając przeróżne, zabawne owocowo-warzywne kombinacje, które następnie zostaną zjedzone ze smakiem!

Podobne artykuły

Muffinki bananowe dla dzieci: przepisy, porady i wskazówki

Muffinki bananowe dla dzieci to pyszne i zdrowe przekąski, które z pewnością przypadną do gustu najmłodszym. W tym artykule przedstawimy przepisy na różne warianty muffinek bananowych, a także porady i wskazówki dotyczące ich przygotowania. Zapraszamy do lektury! Spis treściCzym są muffinki bananowe i dlaczego dzieci je uwielbiają?Co to są muffinki bananowe?Dlaczego dzieci uwielbiają muffinki bananowe?Jak […]

Placki jogurtowe z bananem

Różnego rodzaju placki, które można stosunkowo szybko przygotować na patelni, to świetny pomysł na śniadanie dla całej rodziny. Zazwyczaj powstają one na bazie mąki i mleka, jednak coraz więcej przepisów obejmuje zastępowanie go jogurtami naturalnymi, skyrem czy też naturalnym twarogiem. Placki te dowolnie można łączyć również z owocami takimi jak maliny, jabłko czy też banan. […]