Każdy rodzic stara się wychować swoje dziecko jak najlepiej. Jednak nawet wkładając w to wszystkie swoje starania, nie da się ustrzec przed pewnymi błędami wychowawczymi. Są one popełniane zarówno przez młodych rodziców jak i tych, którzy mają kolejne dziecko. Zazwyczaj przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że rodzicom trudno jest trzymać się określonych zasad. Mają oni w sobie wiele miłości do dziecka, wybaczają mu pewne niedociągnięcia, nie chcą traktować go zbyt surowo. Nie ma zatem rodziców idealnych, ale na pewno warto starać się o wychowywanie swojego dziecka w jak najlepszy sposób.
Spis treści
Czy brak konsekwencji to błąd wychowawczy?
Każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że względem dziecka naprawdę trzeba być konsekwentnym. Taki permanentny brak tej cechy prowadzi do tego, że dziecko nie zna żadnych granic i wie, że każde jego zachowanie będzie w jakiś sposób wybaczone. Przykładem może być kara na nieposprzątanie zabawek. Rodzice muszą nauczyć swoje dziecko porządku a gdy nie chce ono wypełniać swojego w zasadzie jedynego obowiązku na pewnym etapie życia, musi otrzymać jakąś karę. Przykładowo danego dnia nie będzie mogło ono obejrzeć swojej ulubionej bajki. Jednak gdy przychodzi wieczór rodzic mimo wszystko pozawala dziecku na to. Jaki jest tego efekt? Dziecko zauważa, że nawet jak nie posprząta zabawek i dostanie karę, to rodzic i tak ulegnie jego prośbą. Każda taka kolejna sytuacja utwierdza dziecko w tym, że nie musi ono wypełniać swoich obowiązków, ponieważ i tak nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji.
Jeśli zatem rodzic chce mieć szacunek u dziecka i pragnie nauczyć go dobrego zachowania, musi niekiedy stosować kary. Ważne jest jednak nie tylko dawanie ich, ale również egzekwowanie.
Najważniejsze zasady wychowawcze, których warto się trzymać
W domu dziecko musi zostać nauczone pewnych zasada. Warto wpoić mu zdyscyplinowanie. Dziecko musi wiedzieć kiedy jest czas na zabawę, a kiedy musi zasiąść do książek i odrobić lekcje. Ponadto dziecko musi znać pewne granice. Nie może ubliżać swoim rodzicom, pyskować im czy też traktować ich bez szacunku. Niemniej jednak rodzice również muszą pamiętać o tym, by szanować swoje dziecko, ponieważ ono również posiada swoje własne prawa. Szanować należy uczucia dziecka i ich nie bagatelizować, nawet jeśli czasem wydają się one znacznie przesadzone. Dziecko powinno być nauczone również zasady miłości. Z miłości starać się wywiązywać ze swoich obowiązków. Z miłości pomagać rodzicom, otrzymując taką samą troskę i zainteresowanie w zamian.
Wpajanie wartości to podstawa
Dzieci często przejmują wartości życiowe swoich rodziców. Należy zatem dawać im jak najlepszy przykład. Podstawową wartością powinna być miłość i troska o innych. Ustępowanie starszym osobom miejsca, pomoc koledze poszkodowanemu podczas gry w piłkę itp. Ważne aby dziecko zawsze wykazywało się również uczciwością. Dziś często ta cecha jest obca ludziom, dlatego tak bardzo się ją ceni, szczególnie w szkole.
Gdy dziecko jednak nauczy się z miłością traktować drugich, wszystkie te inne cechy będą wypływać z jego serca.