Zdrowe przekąski dla dzieci

Przekąska kojarzy się niemal odruchowo z czymś, co raczej zaszkodzi, a w związku z tym – powinna być wyjątkiem, nie regułą. Nie musi tak być. Nadmiar cukrów, tłuszczów utwardzonych i innych składników negatywnie oddziałujących na organizmy (nie tylko) dzieci nie są nieodłącznym elementem przegryzanych sporadycznie produktów. Zdrowe przekąski dla dzieci istnieją – i jest ich dość sporo.

Dlaczego warto podawać dziecku zdrowe przekąski?

Przypływ nagłego poczucia głodu nikomu nie jest obcy. Dzieci są narażone na chwilowe zachcianki smakowe dokładnie tak samo (a może bardziej?) jak wszyscy pozostali. Sklepowa oferta jest pod ręką i jest wygodna – spektrum przekąsek słonych i chrupiących, a także rozmaitych słodkości jest ogromne. Często sięgamy po nie w pośpiechu i nie jest to bynajmniej zbrodnia, aczkolwiek błędem byłoby uczynienie z tego normy. Smaczne i zdrowe przekąski będą cieszyły się takim samym zainteresowaniem, a dodatkowo nie przyczynią się do pogorszenia stanu zdrowia pociechy. Ominie je galopująca plaga chorób, m.in. nadwagi, otyłości, alergii czy dolegliwości natury stomatologicznej. Trudno lepiej wyrazić troskę o dziecko, niż poprzez zadbanie o to co je, a co za tym idzie – budowanie jego prawidłowych nawyków żywieniowych.

Wartościowe i pyszne przekąski na urodziny dziecka

Impreza urodzinowa nie będzie udana bez dobrego jedzenia. Często oznacza to tłuste potrawy, których spożycie jest okolicznościowym i dopuszczalnym w ramach wyjątku grzeszkiem. Kompromisy na linii zdrowie-żywność bywają nieuniknione, aczkolwiek są sytuacje, w których możemy ich uniknąć. Dzieci uwielbiają kolory i również jedzą oczami – jak my wszyscy. Znakomitym pomysłem na urozmaicenie urodzinowego menu będą szaszłyki owocowe i warzywne, które swoim wyglądem przyciągną uwagę najmłodszych. Sklepowe słodycze przeważnie są bardzo wysoko kaloryczne, a część z nich ma niezbyt dobry skład, dlatego też zastąpienie ich naturalnymi owocami w czekoladowej polewie zadowoli każdego łasucha – tak przygotowane owoce nadziane na patyczek wyprą przesłodzone lizaki i ciastka.

Dzieci i frytki łączy wielka przyjaźń. I choć trudno powiedzieć, iż ziemniaki są jednoznacznie niezdrowe, to jednak pocięte marchewki, cukinie lub bataty dostarczą więcej witamin i minerałów, a w smaku będą – co najmniej – równie cudowne. Ziołowa posypka może naprawdę skutecznie zastąpić popularne sosy, z których najzdrowszy jest keczup, ale też większość tego typu produktów zawiera duże ilości cukru. Chipsy z jabłek, bananów i jarmużu to łatwa do przyrządzenia przekąska, a wielkim zaskoczeniem będzie to, jak szybko znikną ze stołu.

Przekąski na szybko – domowy przepis na zdrowie dziecka

Codzienne odżywianie musi zakładać sytuacje, w których koniecznie trzeba coś przegryźć na szybko, a czasem i poza domem. Zawsze dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie na taką okoliczność owocowo-warzywnych koktajli czy smoothie, które nie tylko wspaniale smakują, ale też dostarczają niezbędnych dla prawidłowego rozwoju mikroskładników. Ananasy, kiwi, banany, grejpfruty, ale też owoce leśne – można wykorzystywać różne kombinacje i dodatki (np. zmiksować z mlekiem i miodem). Domowej roboty batoniki owsiane posiadają kilka zalet – są bardzo łatwe w przygotowaniu, można je z sobą wszędzie zabrać, ale przede wszystkim sami decydujemy o ich składzie. Mogą pełnić rolę przekąski, albo wprost drugiego śniadania (są pożywne i mają dość niski indeks glikemiczny, co pozwala utrzymać uczucie sytości na dłużej).

Kuchnia wyposażona w blender stwarza mnóstwo okazji do zastąpienia sklepowych produktów własnymi. Dżemy i inne przetwory owocowe przygotować można w kilka minut, a brak nadmiaru cukru dobrze przysłuży się zębom i wadze dziecka.

Podobne artykuły

Muffinki bananowe dla dzieci

Muffinki to ciastka w kształcie wysokiej babeczki z różnymi dodatkami, zarówno słodkimi jak i wytrawnymi. Bardzo popularne w USA, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii i coraz bardziej znane stają się w Polsce. Muffinki to idealny sposób na zdrową słodką przekąskę w ciągu dnia, a zwłaszcza dla dzieci. Można przemycić w nich owoce, a nawet warzywa. […]

Pomysł na dorsza dla dzieci

Jedzenie ryb jest bardzo zdrowe i właśnie dlatego warto zachęcać i przyzwyczajać dzieci, aby także regularnie po niego sięgały. Ma to bowiem doskonały wpływ na zdrowie i zdecydowanie warto mówić o tym coraz więcej. Aby dzieci chętnie jadły ryby, z całą pewnością powinny być one podawane w atrakcyjny sposób. Warto poznać kilka przepisów, które na […]