Jak nauczyć dziecko chodzić?

jak nauczyc dziecko chodzic

Chodzenie wydaje nam się intuicyjne i banalnie proste, jednak dla małego dziecka to ogromne wyzwanie szczególnie z uwagi na to, że przez kilka miesięcy znajdowało się jedynie w pozycji leżącej i ni musiało korzystać z mięśni nóżek. Dodatkowo kości maluszka rozwijają się stopniowo i potrzeba trochę czasu zanim staną się twarde. To kiedy Twoje dziecko postawi swój pierwszy krok jest kwestią indywidualną. Maluch sam zdecyduje, kiedy będzie gotowy. Może jednak w delikatny sposób wpłynąć na jego kondycję, aby nabrał sprawności jeszcze przed wykonaniem pierwszego kroku.

Nauka chodzenia dziecka – kiedy?

Jak wiadomo z doświadczenia dzieci zaczynają stawiać swoje pierwsze kroczki w okresie między 9, a 18 miesiącem życia. Natomiast do chodzenia przygotowują się od swojego pierwszego dnia. Wymachiwanie rączkami i wierzganie nogami, a także podnoszenie główki są kolejnymi etapami w rozwoju niemowlaka, które przygotowują jego mięśnie do chodzenia. Bardzo ważnym etapem jest raczkowanie, które wzmacnia kości i stawy oraz pewne grupy mięśni. Wtedy można wzmocnić jego organizm rozkładając na podłodze różne rzeczy np. zabawki. Systematyczne wspomaganie tego typu oraz zachęcanie dziecka jest zbliżeniem się do pierwszego kroku. Ważne jednak jest to, aby obserwować malucha. Może zdarzyć się, że bardzo długo nie będzie wykazywał chęci wstawania. Nie ma się co martwić i próbować na siłę. Kiedy będzie gotowy – wstanie na nogi.

Jak pomóc dziecku w nauce chodzenia?

Gdy Twoje dziecko zacznie raczkować, oznacza to, że powoli nabiera sił, aby wstać na nogi i wykonać pierwszy kroczek. Możesz wtedy mu pomóc na kilka sposobów. Poza rozkładaniem zabawek i różnych zachęcających przedmiotów na podłodze ważne jest, by zadbać o jego praktykę i wygodę. Oto kilka sposobów:

• Jeszcze zanim Twoje dziecko zacznie raczkować, możesz spróbować stawiać go na nogi np. na przewijaku i trzymając je pod pachami pozwalać wybijać się. Takie ćwiczenie wzmacnia mięśnie nóg i stawy kolanowe.
• Świetnym ćwiczeniem mięśni nóg jest zakupienie dziecku krzesła, które się buja. Najlepiej na sprężynie. Wtedy będzie mogło wymachiwać nogami w różne strony i wzmacniać nogi. Taki nabytek najlepiej sprawdza się od 5 do 7 miesiąca.
• Wiele poradników poleca stosowanie chodzika, jednak amerykańscy naukowcy stwierdzili, że chodzik spowalnia rozwój motoryczny i powoduje problemy z kręgosłupem. Może również stanowić zagrożenie dla dziecka, ponieważ może się przewrócić lub spaść ze schodów.
• W nauce chodzenia ważna jest również umiejętność samodzielnego siadania. Większość dzieci, gdy zacznie już samodzielnie stawać na nogi – nie wie jak ma usiąść. Jako rodzic możesz pomóc swojemu maluszkowi i gdy zobaczysz jego zaniepokojenie delikatnie pokaż mu jak się to robi. Zegnij jego kolanka i podtrzymaj ciężar ciała, aż dojdzie do podłogi.
• Aby nauka nie była traumatyczna, porozkładaj na podłodze kocyki lub poduszki. Warto też zabezpieczyć wszystkie rogi mebli gumowymi nakładkami. Będziesz mieć wtedy pewność, że Twój maluch ma miękkie lądowanie i nie obije sobie główki.
• Daj swojemu dziecku zabawkę, którą będzie mógł pchać. Świetnym rozwiązaniem może być mini kosiarka, wózeczek na zakupy, czy wózek na lalki. Będzie to idealna podpórka, a dodatkowo zapewni kontrolę podczas nauki chodzenia, poprawi równowagę i zwiększy pewność siebie.

nauka chodzenia dziecka

Jak trzymać dziecko przy nauce chodzenia?

Najlepszym sposobem nauki chodzenia jest trzymanie dziecka za rączki i pozwalanie mu ruszać nóżkami zapierając ciężar ciała na naszych dłoniach. To im więcej czasu poświęcicie na naukę, tym szybciej Twoje dziecko zacznie chodzić samodzielnie. Trzymanie dziecka w pozycji stojącej pomaga dziecku wyprostować nogi i zapobiega późniejszemu garbieniu się.

Podobne artykuły

nocnik dla chłopca

Jak wybrać nocnik dla chłopca?

Jak wybrać idealny nocnik dla chłopca. Na rynku jest tak wiele nocników, że ciężko podjąć jakąkolwiek decyzję. Nocnik to małe, wolnostojące siedzenia, zwykle wykonane z tworzywa sztucznego, z zbiornikiem, do którego dzieci mogą siusiać lub robić kupkę. Niektóre z nich są w popularne postacie z kreskówek lub wzory księcia lub księżniczki. Inne grają piosenki, dopingują […]

Klocki LEGO – zabawki bez daty ważności

Wszyscy wiemy, czym są klocki LEGO. Istnieją na rynku od kilkudziesięciu lat, a ich popularność wcale nie maleje. Poznaj ich niezwykłe właściwości i powody, dla których są niesamowitym fenomenem wśród innych zabawek. Lego to coś więcej, niż zwykłe klocki Historia klocków LEGO zaczęła się w małym, rodzinnym zakładzie stolarskim w miejscowości Billund. W 1934 roku […]