Kasza manna dla niemowlaka – jak i z czym podawać?

Kasza manna jest pierwszym produktem, który wprowadza się do diety niemowlęcia. Można zacząć dodawać ją do uprzednio odciągniętego mleka matki lub podawać zupki jarzynowe z dodatkiem kaszy manny. W poniższym artykule wyjaśniamy jak i od kiedy podawać kaszę mannę niemowlakowi.

Czy kasza manna jest zdrowa? Kasza manna a właściwości odżywcze

Kasza manna jest kaszą pszenną, pozyskiwaną z pszenicy zwykłej, dlatego zawiera m.in. gluten. Jest dobrym sposobem na wprowadzenie tego składnika do diety dziecka i obserwowania reakcji jego organizmu. Ponadto kasza manna zawiera błonnik, który usprawnia pracę jelit. To zapobiega zaparciom i bólom brzucha u maluszka. W dodatku jest bardzo lekkostrawna, poleca się ją osobom po różnych zabiegach i z chorobami układu pokarmowego. Dzięki swojej łagodności jest doskonałym składnikiem dziecięcej diety.

Od kiedy można podawać niemowlakowi mannę?

Kaszkę można podawać dziecku od 6 miesiąca życia, jeśli było karmione wyłącznie mlekiem matki. Jeżeli dieta malucha jest wspomagana mieszanką mlekozastępczą, to kaszę można wprowadzić w okolicach 4-5 miesiąca życia. Obecnie eksperci zalecają, aby wprowadzać gluten do diety dziecka nie wcześniej niż przed 17. tygodniem życia i nie później, niż po 26. tygodniu.

Kasza manna dla niemowlaka – jaką kaszkę wybrać?

Na rynku poza klasyczną kaszą manną dostępne są także kaszki instant, które wystarczy zalać wodą. Są bardzo wygodne i świetnie sprawdzają się podczas wyjazdów, jednak zawierają bardzo dużo cukru i z tego powodu lepiej gotować kaszę samemu. Wybierając kaszkę dla niemowlaka musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • wybierajmy kaszę przeznaczoną specjalnie dla maluchów – produkty dla dzieci przechodzą znacznie bardziej ścisłe kontrole niż te przeznaczone dla dorosłych, więc kupując specjalną kaszę mannę dla dzieci mamy pewność, że nie jest zanieczyszczona niczym, co mogłoby źle wpłynąć na rozwój dziecka
  • zwracajmy uwagę na wiek dziecka, dla jakiego dedykowana jest kaszka – kaszki dla półrocznych niemowląt są pozbawione dodatków smakowych, a te dla starszych maluchów zawierają owoce.
  • z mlekiem czy bez? – zależnie od tego jak będziemy podawać kaszę, zdecydujmy się na odpowiednią wersję. Kaszki mleczne wystarczy zalać wodą i są gotowe do podania, natomiast te bezmleczne można potraktować jako dodatek do mleka mamy lub jarzynowych zup.

Jak podawać mannę niemowlakowi?

Kaszkę mannę można podawać dziecku na wiele sposobów. Najprostszy to kleik, czyli kaszka z mlekiem i wodą. Jeśli dziecko nie przepada za smakiem kaszki, to można ją „przemycić” w mleku matki i zupach jako zagęszczacz. Starszym dzieciom można podawać kostki lub kulki z ugotowanej i zastygniętej kaszy. Innym dobrym pomysłem na zastosowanie kaszy jest wykorzystanie jej jako dodatku do kotletów i pulpecików oraz panierki. Pyszne są też desery z grysikiem, na przykład ciastka i babeczki.

Podobne artykuły

Mus owocowy dla dziecka – zdrowa i szybka przekąska

Mus owocowy to najlepszy sposób na przemycenie wartościowych owoców w codziennej diecie dziecka. Jest idealną przekąską nie tylko dla niemowlaków, które dopiero zaczynają swoją przygodę z poznawaniem smaków, lecz także dla rozbrykanych przedszkolaków i dzielnych uczniów szkoły podstawowej. Dowiedz się, dlaczego warto podawać musy owocowe maluchowi w każdym wieku. Mus owocowy – dlaczego warto go […]

Przepis na bułeczki maślane, który pokochają Twoje dzieci!

Chyba wszyscy kochamy słodkie bułeczki maślane, a na pewno wszyscy znamy je z własnego dzieciństwa. Wiemy więc, że te smaczne wypieki z pewnością sprawią radość naszym dzieciom. Bułeczki maślane, zwłaszcza spożywane z mlekiem, stanowią przy tym pożywne i zdrowe śniadanie. Zdrowe – ale tylko pod warunkiem, że nie dodamy do nich cukru. Dodatek cukru wcale […]