Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Kto jest rodzicem kilkulatka, ten wie jaką tragedią potrafi być dla takiego malucha przegrana. Złość, tupanie nóżkami, obrażanie się na innych uczestników zabawy, płacz i rozgoryczenie, a nawet niechęć do wspólnych zabaw i gier opartych na rywalizacji z obawy przed przegraną. Małe dzieci dopiero uczą się rozpoznawać i przeżywać swoje emocje, a uczucie porażki jest bardzo silne i może przerosnąć malucha. Zadaniem rodziców jest nauczyć swoje dziecko przegrywania.

Dlaczego jest to takie ważne?

Porażka jest naturalnym elementem życia w społeczeństwie. Zawsze gdy jest wygrany, musi być przegrany i tych przegranych z reguły jest więcej. W grupie znajomych tylko jeden będzie miał najlepszy samochód (no chyba, że kilku kupi sobie taki sam), w rekrutacji do pracy spośród kilkudziesięciu kandydatów wygrywa jeden. Ucząc dziecko radzenia sobie z porażką przygotowujemy je do wejścia w dorosłość, nauczymy je radzić sobie z emocjami, zaakceptować czyjąś wygraną i wyciągać wnioski na przyszłość.

Co dziecko wynosi z przegranej?

Poprzez przegraną dzieci uczą się przestrzegania zasad. Można czasem pozmieniać zasady gry, trochę oszukiwać, ale uczmy dziecko, że są zasady, których powinno się trzymać. To nauczy je w przyszłości szacunku dla różnych reguł i przepisów.

Najlepiej, jeśli nauka przegrywania przebiega w bezpiecznej, troskliwej atmosferze – w towarzystwie rodziców. Kiedy maluch przegrywa w grę z rodzicem, ten jest przy nim by pomóc mu przeżyć trudne emocje. Dziecko prędzej czy później poczuje gorzki smak porażki, dlatego lepiej gdy dzieje się to podczas zabawy z rodzicami niż w grupie rówieśników lub starszych dzieci, które nie będą już dla niego wyrozumiałe.

Dzieci, które umieją przegrywać chętniej angażują się w różne aktywności. Nie myślą o tym, że mogą wygrać lub przegrać, tylko skupiają się na dobrej zabawie. Jeśli dziecko boi się i nie ma absolutnej pewności, że wygra to może w ogóle nie brać udziału w różnych zabawach i przedsięwzięciach z obawy przed porażką.

Dlaczego czasem warto dać dziecku wygrać?

Wygrywanie jest bardzo przyjemne. Czujemy się wtedy docenieni, najlepsi, kompetentni. To uczucie jest bardzo uzależniające i dzieci łase na pochwały mogą zacząć oszukiwać, zmieniać zasady w trakcie gry, a wobec przegranych zachowywać się złośliwie i z nich drwić. Trzeba dawać dziecku wygrywać nie tylko po to, by czuło się docenione, ale też aby nauczyło się szanować przeciwników i przegranych. Dajmy mu dobry przykład – gdy podczas gdy planszowej dajemy dziecku wygrać, pokażmy mu, że porażkę przyjmuje się z godnością i szacunkiem dla przeciwnika. Podajmy mu rękę, podziękujmy za wspólną grę i powiedzmy „Gratuluję ci wygranej. Teraz mi się nie udało, ale nie przejmuję się tym – następnym razem spróbuję wygrać”. Gdy przegramy, nie okazujmy nadmiernego rozgoryczenia, tylko podkreślajmy, że sama zabawa i wspólne spędzanie czasu są przyjemne, a wygrywanie i przegrywanie to tylko dodatek. Niezależnie od tego czy dziecko w różnych zabawach wygrywa lub przegrywa, częściej zamiast pytać czy wygrało, zapytajmy czy dobrze się bawiło.

Podobne artykuły

Rolki dla początkujących – jak zacząć jeździć na rolkach?

Jazda na rolkach to nie tylko zabawny sposób na zdobycie kondycji, ale także świetny sposób na zachowanie równowagi i koordynacji. Dla początkujących, najlepszym sposobem na naukę jazdy na rolkach jest wzięcie lekcji z instruktorem lub trenerem w AgamaSport, który może nauczyć Cię podstaw, zanim zaczniesz jeździć na rolkach samodzielnie. Opanuj podstawy i wybierz przestrzeń do zabawy […]

Poszewki na poduszki dla dzieci — jakie wybrać?

Poszewki na poduszki dekoracyjne dla dzieci, odgrywają niesłychanie istotną rolę w wystroju wnętrz. To za ich pomocą, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, jesteśmy w stanie odmienić wygląd naszego wnętrza. Różnorodność dostępnych wzorów jest zaskakująca. Im więcej poduszek w domu, tym lepiej, bo nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać. Poduszki w poszewkach dekoracyjnych z nadrukami, worami najlepiej […]