Jak nauczyć dziecko przegrywać?

Kto jest rodzicem kilkulatka, ten wie jaką tragedią potrafi być dla takiego malucha przegrana. Złość, tupanie nóżkami, obrażanie się na innych uczestników zabawy, płacz i rozgoryczenie, a nawet niechęć do wspólnych zabaw i gier opartych na rywalizacji z obawy przed przegraną. Małe dzieci dopiero uczą się rozpoznawać i przeżywać swoje emocje, a uczucie porażki jest bardzo silne i może przerosnąć malucha. Zadaniem rodziców jest nauczyć swoje dziecko przegrywania.

Dlaczego jest to takie ważne?

Porażka jest naturalnym elementem życia w społeczeństwie. Zawsze gdy jest wygrany, musi być przegrany i tych przegranych z reguły jest więcej. W grupie znajomych tylko jeden będzie miał najlepszy samochód (no chyba, że kilku kupi sobie taki sam), w rekrutacji do pracy spośród kilkudziesięciu kandydatów wygrywa jeden. Ucząc dziecko radzenia sobie z porażką przygotowujemy je do wejścia w dorosłość, nauczymy je radzić sobie z emocjami, zaakceptować czyjąś wygraną i wyciągać wnioski na przyszłość.

Co dziecko wynosi z przegranej?

Poprzez przegraną dzieci uczą się przestrzegania zasad. Można czasem pozmieniać zasady gry, trochę oszukiwać, ale uczmy dziecko, że są zasady, których powinno się trzymać. To nauczy je w przyszłości szacunku dla różnych reguł i przepisów.

Najlepiej, jeśli nauka przegrywania przebiega w bezpiecznej, troskliwej atmosferze – w towarzystwie rodziców. Kiedy maluch przegrywa w grę z rodzicem, ten jest przy nim by pomóc mu przeżyć trudne emocje. Dziecko prędzej czy później poczuje gorzki smak porażki, dlatego lepiej gdy dzieje się to podczas zabawy z rodzicami niż w grupie rówieśników lub starszych dzieci, które nie będą już dla niego wyrozumiałe.

Dzieci, które umieją przegrywać chętniej angażują się w różne aktywności. Nie myślą o tym, że mogą wygrać lub przegrać, tylko skupiają się na dobrej zabawie. Jeśli dziecko boi się i nie ma absolutnej pewności, że wygra to może w ogóle nie brać udziału w różnych zabawach i przedsięwzięciach z obawy przed porażką.

Dlaczego czasem warto dać dziecku wygrać?

Wygrywanie jest bardzo przyjemne. Czujemy się wtedy docenieni, najlepsi, kompetentni. To uczucie jest bardzo uzależniające i dzieci łase na pochwały mogą zacząć oszukiwać, zmieniać zasady w trakcie gry, a wobec przegranych zachowywać się złośliwie i z nich drwić. Trzeba dawać dziecku wygrywać nie tylko po to, by czuło się docenione, ale też aby nauczyło się szanować przeciwników i przegranych. Dajmy mu dobry przykład – gdy podczas gdy planszowej dajemy dziecku wygrać, pokażmy mu, że porażkę przyjmuje się z godnością i szacunkiem dla przeciwnika. Podajmy mu rękę, podziękujmy za wspólną grę i powiedzmy „Gratuluję ci wygranej. Teraz mi się nie udało, ale nie przejmuję się tym – następnym razem spróbuję wygrać”. Gdy przegramy, nie okazujmy nadmiernego rozgoryczenia, tylko podkreślajmy, że sama zabawa i wspólne spędzanie czasu są przyjemne, a wygrywanie i przegrywanie to tylko dodatek. Niezależnie od tego czy dziecko w różnych zabawach wygrywa lub przegrywa, częściej zamiast pytać czy wygrało, zapytajmy czy dobrze się bawiło.

Podobne artykuły

ząbkowanie

Pierwsze zęby u niemowlaka – przeczytaj nasz przewodnik po ząbkowaniu

Pierwsze zęby u niemowlaka to ważny etap w rozwoju dziecka, który może być zarówno ekscytujący, jak i stresujący dla rodziców. W tym kompleksowym przewodniku po ząbkowaniu omówimy kluczowe aspekty tego procesu, takie jak kolejność wyrzynania zębów, objawy ząbkowania, sposoby łagodzenia bólu oraz dbanie o pierwsze zęby dziecka. Zapoznanie się z tym przewodnikiem pomoże rodzicom lepiej […]

nocnik dla chłopca

Jak wybrać nocnik dla chłopca?

Jak wybrać idealny nocnik dla chłopca. Na rynku jest tak wiele nocników, że ciężko podjąć jakąkolwiek decyzję. Nocnik to małe, wolnostojące siedzenia, zwykle wykonane z tworzywa sztucznego, z zbiornikiem, do którego dzieci mogą siusiać lub robić kupkę. Niektóre z nich są w popularne postacie z kreskówek lub wzory księcia lub księżniczki. Inne grają piosenki, dopingują […]