Jak zachęcić dziecko do czytania?

zachecic dziecko do czytania

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Zachęcanie dzieci do czytania jest pewnego rodzaju wyzwaniem dla rodzica. Chęci dziecka są często zależne od jego charakteru. Łatwiej jest zainteresować książkami dziecko, które jest raczej spokojne i nie ma problemów ze skupieniem, natomiast dzieci tryskające energią bardzo szybko się nudzą i wolą pobawić się zabawkami. Czytanie jest niezbędne nie tylko dla edukacji, ale także we współczesnym świecie biznesu, gdzie komunikacja odbywa się już raczej w sposób cyfrowy. Istotna jest umiejętność czytania ze zrozumieniem i skutecznego porozumiewania się. Poza tym czytanie dla przyjemności zapewni naszym dzieciom wiele korzyści na etapie szkoły, a później dorosłego życia. Według badań amerykańskich naukowców dzieci, które czytają dla przyjemności, a nie z przymusu osiągają dużo lepsze wyniki w nauce. Oto kilka wskazówek dla rodziców, aby zachęcić dzieci do czytania i zamienić niechęć młodego czytelnika w entuzjazm.

Wyrób dobry nawyk czytania

Dobrym sposobem na zainteresowanie swojego dziecka książkami jest stworzenie pewnego rytuału. Załóżmy, że będziesz czytać swojemu maluchowi codziennie przed snem. Gdy nie potrafi jeszcze czytać wybieraj książki, bajki z dużą ilością obrazków, aby podczas czytania dziecko miało na czym skupić swój wzrok. Ewentualnie po przeczytaniu porozmawiajcie chwile o treści, aby sprawdzić, że słuchało ze zrozumieniem. Warto też wracać do książki w ciągu dnia i zastępować oglądanie bajek w telewizji poranna bajką czytaną. Tak naprawdę im więcej kontaktu z literaturą tym lepiej. Z każdą historią dziecko zapoznaje się z nowymi informacjami, pojęciami i świadomością fonemiczną, czyli wypowiadaniem głosek i akcentowaniem. Dodatkowo zwiększy się jego zasób słownictwa, jeszcze zanim nauczy się czytać samodzielnie. Zamiast zabawek, kupuj dziecku kolorowe książeczki, których mimo że jeszcze nie przeczyta, to będzie zainteresowane wewnętrznymi obrazkami. Jeśli przybiegnie do Ciebie i poprosi o przeczytanie, to znaczy, że jesteś na dobrej drodze. Uczyń czytanie istotną częścią życia Twojego dziecka. Jeśli będzie już potrafiło czytać proś go o przeczytanie menu, nazwy filmu, znaków drogowych, czy prognozy pogody. Zrób z tego jakąś fajną zabawę, a nie nakaz. Zawsze staraj się, aby twoje dzieci miały coś do czytania w wolnym czasie. Jeśli chcesz wprowadź w życie swojego dziecka czytniki lub tablety, które zwiększają poczucie własnej wartości, rozwijają i uczą. Dodatkowo poza czytaniem dziecko będzie rozwijać swoje umiejętności technologiczne. Jako rodzic obserwuj co mu się podoba. Jeśli lubi bajki daj mu możliwość wyboru sklepie.

Od kiedy należy czytać dziecku?

Tak naprawdę warto zacząć czytać dziecku, gdy tylko rozpocznie próby mówienia. Czytanie i słuchanie ze zrozumieniem zwiększy ilość jego słów. Dużo dzieci lubi zadawać pytania, gdy czegoś nie wie lub nie rozumie, dlatego warto z nim chwilę podyskutować. Takie ćwiczenia na pewno wpłyną pozytywnie na jego rozwój i sposób wypowiadania się. Czytanie przed snem już od małego uczy pewnych schematów, a do tego zbliża, dlatego świetnie się sprawdza przy budowaniu zaufania i relacji.

jak zachęcić do czytania książek

Kupuj ciekawe książki

Poza czytaniem dziecku można kupować mu również książeczki, które są tylko obrazkowe. Są w nich różne kształty, zwierzątka i przedmioty, dzięki którym dziecko będzie mogło skojarzyć kształt ze słowem. Takie książeczki świetnie spisują się w pierwszych etapach mówienia. Najlepiej sprawdzają się tu książki sensoryczne, gumowe, a także takie z którymi można się wykąpać w wannie.

• Książeczki sensoryczne posiadają elementy wspierające rozwój dziecka. Składają się z różnych faktur zaczynając od mięciutkich futerek, gładkich materiałach kończąc na szorstkich i drapiących materiałach. Takie lekturki oswajają nasze dziecko z różnorodnością.
• Gumowe książeczki są świetne do wanny i w trakcie ząbkowania.
• Książeczki tekturowe mają grube strony, które bardzo łatwo obrócić. Dzieci dzięki takim książeczkom łatwiej przyswajają wiedzę, głównie ze względu na dużą liczbę obrazków, które się tam znajdują.

Podobne artykuły

ząbkowanie

Pierwsze zęby u niemowlaka – przeczytaj nasz przewodnik po ząbkowaniu

Pierwsze zęby u niemowlaka to ważny etap w rozwoju dziecka, który może być zarówno ekscytujący, jak i stresujący dla rodziców. W tym kompleksowym przewodniku po ząbkowaniu omówimy kluczowe aspekty tego procesu, takie jak kolejność wyrzynania zębów, objawy ząbkowania, sposoby łagodzenia bólu oraz dbanie o pierwsze zęby dziecka. Zapoznanie się z tym przewodnikiem pomoże rodzicom lepiej […]

Rolki dla początkujących – jak zacząć jeździć na rolkach?

Jazda na rolkach to nie tylko zabawny sposób na zdobycie kondycji, ale także świetny sposób na zachowanie równowagi i koordynacji. Dla początkujących, najlepszym sposobem na naukę jazdy na rolkach jest wzięcie lekcji z instruktorem lub trenerem w AgamaSport, który może nauczyć Cię podstaw, zanim zaczniesz jeździć na rolkach samodzielnie. Spis treściOpanuj podstawy i wybierz przestrzeń do […]