Jakie są pierwsze oznaki ciąży?

Ciąża to niesamowity czas w życiu każdej kobiety. Większość osób uważa, że pierwszą oznaką tego stanu jest spóźniająca się miesiączka. Niestety nie wszystkie kobiety mają regularne cykle. Dodatkowo sam test w pierwszych tygodniach ciąży może nie być miarodajny. Jednak każda starająca się o dziecko kobieta obserwując swój organizm może zauważyć pewne objawy wskazujące na ciążę.

Wczesne objawy ciąży przed miesiączką

W pierwszych dniach od zapłodnienia zrobienie testu ciążowego jeszcze nic nie wykaże. Można jednak zauważyć, że nasze ciało informuje nas, że coś się z nim dzieje. Naszą uwagę powinny zwrócić obrzmiałe, pełne piersi. Stają się one również dużo bardziej wrażliwe na dotyk. Większość sygnałów naszego organizmu o ciąży można pomylić z zatruciem pokarmowym lub przeziębieniem. U dużej części kobiet pojawia się senność i ogólne zmęczenie, wymioty i nudności. Częste są także bóle brzucha, nadwrażliwość na zapachy. Kiedy jednak ten stan się przedłuża warto odwiedzić ginekologa. Badanie USG ostatecznie rozwieje nasze wątpliwości.

Początki ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży każda przyszła mam znosi inaczej. Czasami występują jedynie delikatne symptomy innym razem kobieta ma całą listę objawów wskazujących na ten stan. Dlatego bardzo ważne jest, aby każda kobieta, która nawet jeśli tylko podejrzewa, że może być w ciąży dbała o zdrową dietę i unikała używek oraz stresujących sytuacji. Części kobiet dolegliwości związane z ciążą towarzyszą do końca pierwszego trymestru. Zupełnie normalne są nudności i wymioty, częste oddawanie moczu czy uczucie zmęczenia. Zdarzają się także zawroty głowy i omdlenia. Nie bez powodu kobietę w ciąży, nawet jeśli nie ma widocznego dużego brzucha należy przepuścić w kolejce. Ból brzucha, który odczuwa duża część kobiet jest skutkiem przygotowywania się organizmu na nowe życie, które rozwinie się w nim w najbliższych miesiącach. Często zmienia się także apetyt. Zdarza się, że lubiane przez nas dotychczas produkty zupełnie nam nie smakują i odwrotnie, rzeczy na które nie mogliśmy patrzeć możemy jeść na kilogramy. Nie wynika to jednak z potrzeb dziecka, jak się powszechnie uważa, a ze zmian zachodzących w gospodarce hormonalnej kobiety w ciąży.

Objaw Chadwicka

To nieco mniej znany symptom ciąży, występujący u części kobiet. Polega on na zmianie zabarwienia błony śluzowej pochwy i części pochwowej szyjki macicy na sino-purpurowy. Występuje on około 5-6 tygodnia ciąży. Objaw Chadwicka jest spowodowany działaniem progesteronu, który powoduje zwiększenie ukrwienia i ogólne rozpuchniecie tych okolic. Nie jest to jednoznaczny dowód ciąży, ale tak zwany prawdopodobny objaw ciąży.

Jak wygląda okres w trakcie ciąży?

Z założenia okres w ciąży nie jest możliwy. Nie bez powodu spóźniająca się miesiączka, jest jednym z podstawowych sygnałów świadczących o ciąży. Jeśli jednak przejrzymy wypowiedzi kobiet w Internecie, można znaleźć liczne informacje, że część kobiet miała okres przez pierwsze miesiące ciąży, dlatego późno dowiedziały się o tym wyjątkowym stanie. Z medycznego punktu widzenia ni był to jednak typowy okres. Częściej spotyka się plamienie lub krwawienie z pochwy, które może go przypominać. Jeśli krwawienie jest minimalne, zwykle nie jest niebezpieczne dla kobiety i dziecka. Nie należ go jednak lekceważyć i możliwie szybko skonsultować tę sytuację z lekarzem.

Podobne artykuły

piaskownica ogrodowa

Piaskownica ogrodowa – jak zadbać o bezpieczeństwo naszego dziecka?

Czy można sobie wyobrazić ogród, w którym spędzają czas małe dzieci, bez takiej atrakcji jak piaskownica? Maluchy niewiele rzeczy uwielbiają tak bardzo, jak godzinami grzebać w ciepłym, złotym piasku i budować z niego fantazyjne budowle, lepić babki, piaskowe pączki i torty, ładować piasek do wywrotek i przewozić go z miejsca na miejsce. Najlepsza z letnich […]

nocnik dla chłopca

Jak wybrać nocnik dla chłopca?

Jak wybrać idealny nocnik dla chłopca. Na rynku jest tak wiele nocników, że ciężko podjąć jakąkolwiek decyzję. Nocnik to małe, wolnostojące siedzenia, zwykle wykonane z tworzywa sztucznego, z zbiornikiem, do którego dzieci mogą siusiać lub robić kupkę. Niektóre z nich są w popularne postacie z kreskówek lub wzory księcia lub księżniczki. Inne grają piosenki, dopingują […]